Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Bakalářský studijní program
Prezenční studium
akademický rok 2012/2013
Student má získat nejen teoretické znalosti z matematiky, fyziky, elektrotechniky a hudební teorie, ale také praktické zkušenosti ze studiové praxe, hudební režie atd. Seznámí se s principy činnosti studiové techniky, hudební elektroniky, audio elektroniky, elektroakustických zařízení a se zásadami jejich využití, bude seznámen se současnými trendy v oboru zvukové techniky a produkce. Důraz je kladen rovněž na obecnou i odbornou jazykovou průpravu, zejména znalost obecné i odborné angličtiny. Znalosti a dovednosti absolventa jsou zaměřeny především na přípravu pro uplatnění v praxi, obecný základ studia však umožňuje i další studium v navazujícím magisterském oboru na VUT, či na jiné vysoké škole.
Absolvent studijního oboru Audio inženýrství je prakticky zaměřený bakalář s technickým a uměleckým přehledem v oblasti zvukové techniky, zpracování zvukových signálů, hudební režie a studiové praxe. Má schopnosti pracovat v odborném týmu, je velmi dobře jazykově připraven v oblasti obecné i odborné, a má předpoklady dále se vzdělávat a rozvíjet v souladu s rozvojem poznání v oblasti multimediální techniky a audiovizuální tvorby. Absolventi budou mít znalosti fyzikálních vlastností zvukového vlnění, znalosti z oblasti elektrotechniky, principy, struktury a použití mixážních pultů, efektových zařízení, zesilovačů a další studiové techniky a způsoby jejich propojování, znalosti z oblasti zpracování zvukových signálů, hudební a prostorové akustiky,. Absolventi budou také seznámeni s principy analogového a digitálního záznamu a přenosu zvuku, budou znát principy a praktické použití elektrostatických měničů, principy tvorby zvukových barev a ozvučování prostorů. Absolventi budou mít také praktické znalosti nahrávání klasických i elektrických hudebních nástrojů, zpěvu a hudebních těles, praktické znalosti masteringu a budou schopni obsluhovat moderní software digitálních zvukových stanic. Uplatnění najdou absolventi v rozhlasových, televizních, filmových, post-produkčních a nahrávacích studiích, v divadlech, při realizaci živých hudebních vystoupení, představení a multimediálních produkcích na různých scénách, ve firmách zabývajících se návrhem studií a prostor pro zvukovou produkci, komplexními instalacemi AV techniky atd.
Za obsahovou náplň a organizační zajištění studia každého oboru studijního programu odpovídá oborová rada, složená z významných akademických pracovníků ústavů fakulty a odborníků z praxe působících na tomto oboru. Pro uvedený obor je současné složení oborové rady následující:
prof. Ing. Zdeněk Smékal, CSc. - předsedaprof. Ing. Kamil Vrba, CSc. - člen interníprof. Ing. Jiří Mišurec, CSc. - člen internídoc. Ing. Jiří Schimmel, Ph.D. - člen internídoc. Ing. MgA. Mgr. Dan Dlouhý, Ph.D. - člen externíRNDr. Lubor Přikryl - člen externíIng. Robert Vích, DrSc. - člen externí
Studijní předměty na oboru J-ZRT jsou hodnoceny tzv. kredity. Kredit vyjadřuje přibližnou týdenní hodinovou zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho předepsaném zakončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, případně vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, příslušnými Směrnicemi děkana FEKT VUT a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu. Ve tříletém bakalářském studiu musí student získat minimálně 180 kreditů. V jednotlivých kategoriích předmětů je přitom na oboru J-ZRT nutno získat: – v povinných předmětech (včetně semestrálního projektu) 138 kreditů – za vypracování, odevzdání a úspěšnou obhajobu bakalářské práce 5 kreditů – za úspěšně dokončený umělecký projekt 2 kredity – ve volitelných předmětech min. 20 kreditů – ve všeobecně vzdělávacích předmětech min. 10 kreditů. Nezískání těchto minimálních počtů v jedné skupině předmětů nelze kompenzovat překročením počtu kreditů získaných v jiné skupině předmětů. Povinné předměty (včetně semestrálního projektu a uměleckého projektu) oboru J-ZRT absolvuje student v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, musí jej zapsat znovu hned v následujícím roce svého studia. Všeobecně vzdělávací předměty rozšiřují všeobecné „netechnické“ znalosti studentů. Předměty si volí student sám z jejich celofakultní nabídky a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru bakalářského studia. V rámci této kategorie předmětů musí každý student bakalářského studia složit zkoušku z anglického jazyka na předepsané úrovni. Mezi všeobecně vzdělávací předměty patří i předmět „Tělesná výchova“ s kreditovou hodnotou nula, který student může, ale nemusí absolvovat. Neuzavře-li úspěšně student zvolený a zapsaný volitelný či všeobecně vzdělávací předmět, může, ale nemusí si jej v dalším akademickém roce zapsat znovu. Místo něj může zvolit jiný volitelný či všeobecně vzdělávací předmět.
Absolvent bakalářského studijního programu na FEKT VUT v Brně může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v navazujícím magisterském studiu na libovolné vysoké škole v České republice. V současné době lze pokračovat zejména na těchto oborech:- 2-letý navazující magisterský studijní program Komunikace, multimedia a elektronika, obor Multimediální technika, FEL ČVUT v Praze - 2-letý navazující magisterský studijní program Filmové, televizní a fotografické umění a nová média, obor Zvuková tvorba, Filmová fakulta AMU v Praze- 2-letý navazující magisterský studijní program Filmové, televizní a fotografické umění a nová média, obor Audiovizuální studia, Filmová fakulta AMU v Praze- 2-letý navazující magisterský studijní program Hudební umění, obor Zvuková tvorba, Hudební fakulta AMU v PrazeOd akademického roku 2016/2017 lze pokračovat ve studiu navazujícího 2-letého magisterského studijního oboru programu Audio inženýrství na FEKT VUT v Brně, jehož akreditace je připravována.
V bakalářském studijním programu je zahrnuta odborná praxe studenta v rozsahu 4 týdnů. Praxe může být absolvována v rozhlasových, televizních, filmových, post-produkčních a nahrávacích studiích, v divadlech, ve firmách zabývajících se realizaci živých hudebních vystoupení, představení a multimediálních produkcí, ve firmách zabývajících se výrobou, prodejem nebo servisem zvukové a hudební elektroniky, ve firmách zabývajících se návrhem studií a prostor pro zvukovou produkci, komplexními instalacemi AV techniky atd. a to v tuzemsku i v zahraničí. Praxi si zařizuje student sám a je třeba ji konat mimo dobu pravidelné výuky (zejména v letním prázdninovém období) od začátku do konce bakalářského studia.
Státní závěrečná zkouška se skládá z částí:- prezentace a obhajoba zpracované bakalářské práce před komisí pro státní závěrečné zkoušky,- ústní zkoušky, která sdružuje vybraná témata povinných odborných předmětů oboru J-ZRT,- ústní zkoušky, která je tvořena vybranými oblastmi z volitelných předmětů oboru J-ZRT a student si jej sestavuje sám z volitelných předmětů, které během studia absolvoval. Všechny části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu. Ke státní závěrečné zkoušce může přistoupit student, který převzal zadání bakalářské práce a odevzdal ji v řádném termínu uvedeném v časovém plánu akademického roku, který řádně realizoval umělecký projekt a který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro uzavření bakalářského studia. Termíny a způsob zveřejnění témat výběru bakalářských prací stanoví oborová rada studijního oboru J-ZRT. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány doplňující směrnicí děkana ke státním závěrečným zkouškám a příslušnými pokyny oborové rady J-ZRT.