Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FEKTZkratka: BKC-EKTAk. rok: 2021/2022
Typ studijního programu: bakalářský
Kód studijního programu: B0714A060003
Udělovaný titul: Bc.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 1.5.2018 - 30.4.2028
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Kombinované studium
Standardní doba studia
3 roky
Garant programu
doc. Ing. Lucie Hudcová, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :doc. Ing. Lucie Hudcová, Ph.D.Člen interní :doc. Ing. Tomáš Frýza, Ph.D.prof. Ing. Tomáš Kratochvíl, Ph.D.doc. Ing. Petr Kadlec, Ph.D.Ing. Michal Kubíček, Ph.D.doc. RNDr. Jitka Dluhá, Ph.D.Člen externí :Ing. Kamil Pítra, Ph.D.Ing. Jitka Vágnerová, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Studijní program Elektronika a komunikační technologie nabízí vysokoškolské studium v oblasti elektrotechniky s užším zaměřením na oblast návrhu, konstruování, provozu a aplikačního využití elektronických obvodů a systémů v nejrůznějších oblastech slaboproudé elektroniky a komunikačních technologií. Cílem je seznámit studenty - se základními principy a metodami matematiky, elektrotechniky a teorie obvodů, elektromagnetického pole, fyziky, se základy práce s elektrickými měřicími přístroji, se základní problematikou analogových elektronických i digitálních obvodů, obvodů s mikroprocesory, s nejčastějšími typy signálů a jejich základními vlastnostmi a ukázat analýzu systémů, se základními principy mikrovlnné techniky až do kmitočtů v řádu desítek GHz, - s koncepcí a obecnou architekturou analogových a digitálních komunikačních systémů, - se současnými komunikačními kabelovými, optickými a bezdrátovými systémy pro přenos zvukových, obrazových a datových signálů, - s problematikou filtrace spojitých signálů a návrhu pasivních i aktivních analogových filtrů - s metodami a technickými prostředky pro zpracování, přenos a archivaci zvukových a audio signálů v oblasti analogové a digitální nízkofrekvenční techniky a audio elektroniky - s postupem návrhu elektronických zařízení od návrhu architektury systému, přes výběr obvodových komponent, návrh mechanické konstrukce, přípravu podkladů pro výrobu, oživení zařízení, tvorbu dokumentace a správu celého projektu, - se základními pojmy a úkoly elektromagnetické kompatibility EMC, se základními principy televizní techniky a multimédií, zpracováním digitálních signálů při televizním přenosu (pozemním, kabelovém i družicovém), televizí s vysokou rozlišovací schopností HDTV a perspektivní trojrozměrnou televizí 3D, - se základními aspekty optických komunikací, optickými komponenty, optickou difrakcí a polarizačními vlastnostmi laserového záření, - s koncepcí moderních mobilních komunikačních systémů, jejich architekturou a s používanými metodami zpracování signálů. Dílčím cílem je i příprava studentů pro navazující magisterské studium.
Profil absolventa
Absolvent bakalářského programu Elektronika a komunikační technologie (BPC-EKT) má kvalitní znalosti v oblasti návrhu, konstruování, provozu a aplikačního využití elektronických obvodů a systémů v nejrůznějších oblastech obecné slaboproudé elektroniky a elektronických komunikačních technologií. Jeho znalosti sahají spektrálně od nízkofrekvenční, přes vysokofrekvenční a mikrovlnnou techniku až po optické vlny. Student umí pracovat jak s analogovými elektronickými obvody, signály a systémy, tak i s moderními číslicovými, mikroprocesorovými a mikropočítačovými obvody a systémy. Absolvent je kvalifikován v problematice radioelektroniky, mobilních a dalších elektronických komunikací, přístrojové elektroniky, zvukové a obrazové techniky, analogového a číslicového zpracování multimediálních signálů. Díky dostatečně širokému základu aplikačně zaměřeného studia je zajištěna vysoká adaptabilita absolventa na konkrétní požadavky jeho budoucí praxe, a to i v jiných oblastech elektroniky a elektrotechniky. Absolventi bakalářského programu naleznou uplatnění jako specialisté - elektronici v nejrůznějších oblastech provozu komunikačních a dalších spojových služeb, v oblasti návrhu, konstrukce, provozu, servisu a údržby náročných elektronických zařízení, přístrojů a systémů, v oblasti provozu a servisu mobilních, rozhlasových, televizních a dalších elektronických a komunikačních služeb. Ve všech těchto oblastech jsou rovněž schopni vykonávat nižší technické, řídicí a manažerské funkce. Výrazně prakticky zaměřené vysokoškolské vzdělání umožňuje přímé nasazení absolventů do výrobní, provozní či servisní technické praxe a poskytuje dobrý základ pro další doplnění teoretických znalostí v možném navazujícím magisterském studiu. Studijní program Elektronika a komunikační technologie je program studijního směru elektrotechnika ve smyslu Vyhl. 50/1978 Sb.
Charakteristika profesí
Tříletý studijní program Elektronika a komunikační technologie (BPC-EKT) je bakalářským studiem na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT připravujícím prakticky zaměřené specialisty pro oblast elektroniky a moderních komunikačních technologií se zřetelem na přípravu absolventů pro návrh, konstrukci, provoz, servis a údržbu náročných elektronických zařízení, přístrojů a systémů, v oblasti provozu a servisu mobilních, rozhlasových, televizních a dalších elektronických a komunikačních služeb.
Vytváření studijních plánů
Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredit vyjadřuje přibližnou týdenní hodinovou zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho předepsaném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, případně vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia na FEKT a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu. Ve tříletém bakalářském studiu musí student získat minimálně 180 kreditů ve stanovené kreditové skladbě: 142 kreditů v povinných předmětech, minimálně 29 kreditů ve stanovených skupinách povinně volitelných (PV) předmětů, minimálně 10 kreditů ve volitelných předmětech. Povinné předměty absolvuje student zpravidla v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, musí jej zapsat znovu hned v následujícím roce svého studia. Povinně volitelné předměty profilujícího základu (PVA) jsou oborově zaměřené odborné předměty, které profilují studenta do užších oblastí jeho zájmů. Další povinně volitelné (PVB) předměty jsou další odborné předměty zařazené z nabídek ústavů FEKT VUT. Jejich úkolem je rozšířit odborné znalosti studentů. PV předměty si pro daný akademický rok volí student sám z aktuální nabídky studijního plánu při respektování pravidel pro jejich výběr uvedených v Informačním systému FEKT VUT. Při výběru těchto předmětů se student řídí svými odbornými zájmy s ohledem na odbornou oblast studovaného programu a anotací předmětu uvedené v charakteristikách předmětů v Informačním systému FEKT VUT. Výběr PV předmětů v jednotlivých semestrech si student volí tak, aby při ukončení svého bakalářského studia dosáhl alespoň předepsané minimum kreditů v každé skupině PV předmětů, přitom nezískání minimálního počtu kreditů v jedné skupině PV předmětů nelze kompenzovat překročením počtu kreditů získaných v jiné skupině PV předmětů. Během studia musí student absolvovat dva předměty anglického jazyka (Angličtina pro bakaláře, Angličtina pro elektrotechnické inženýrství). Volitelné předměty rozšiřují všeobecné znalosti studentů. Předměty si volí student sám z celofakultní nabídky (ústavy FEKT) nebo z nabídky ostatních fakult VUT (tzv. svobodné předměty) a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru bakalářského studia. Mezi volitelné předměty patří i předmět Tělesná výchova. Neuzavře-li úspěšně student zapsaný volitelný předmět, může, ale nemusí si jej v dalším akademickém roce zapsat znovu.
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na FEKT VUT v Brně je v současné době zajištěn bezbariérový přístup do všech výukových místností. Studenti však musí být zdravotně způsobilí pro získání potřebné elektrotechnické kvalifikace. Při prakticky orientované laboratorní výuce musí být schopni samostatné obsluhy měřicích přístrojů a obdobného laboratorního vybavení, aniž by tím ohrožovali sebe nebo své okolí.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi mohou pokračovat studiem navazujícího magisterského studijního programu.