Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPC-SPSAk. rok: 2025/2026
Předmět se věnuje problematice nejpoužívanějších principů polovodičových, optoelektrických a vláknových snímačů. Charakteristické konstrukci snímačů, základním technologickým postupům při jejich výrobě, typickými vlastnostmi, parametry, použitím, aplikacemi a omezeními. Důraz je také kladen na seznámení s obvody pro zpracování a úpravu výstupních signálů z těchto snímačů a požadavky kladenými na inteligentní snímače (např. metody autodiagnostiky, autokalibrace snímačů) a MEMS snímače. Studenti v rámci laboratorních cvičení získají praktické zkušenosti s vybranými typy polovodičových snímačů a s vlastním návrhem a implementací měřicího a řídícího zařízení s daným snímačem.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Student, který si zapíše předmět, by měl být schopen vysvětlit základy fyziky polovodičů a optiky, vyjmenovat a popsat základní principy snímačů fyzikálních veličin, umět analyzovat a identifikovat elektronické obvody používané v senzorice a měřicí technice, aplikovat základní metody měření elektrických veličin (napětí, proud, odpor, kapacita, indukčnost) a být schopen samostatně sestavit měřicí pracoviště s přístroji: osciloskop, funkční generátor a dokázat naprogramovat základní aplikaci pomocí nástrojů virtuální instrumentace (LabVIEW) se zpracováním signálů a dat (MATLAB). Student by měl rovněž ovládat programování mikroprocesorů (v jazyce C/ASM) a znát jejich obecný princip, architekturu, funkci a vlastností typických periferií (UART, SPI, ADC,...). Předmět volně navazuje na povinné předměty v bakalářském studiu BPC-MVE a BPC-SNI. Student by měl disponovat takovými jazykovými znalostmi, aby porozuměl studijním materiálům i v anglickém jazyce.
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Laboratorní cvičení 0 - 40 bodů. Podmínkou zápočtu je účast na laboratorních cvičeních, splnění všech kontrolních bodů průchodu během semestru, předvedení funkčnosti vyvinutého řešení projektu, jeho prezentace a vypracování a odevzdání závěrečné zprávy.
Závěrečná zkouška je zaměřena na ověření znalostí (orientace) absolvovaného kurzu. Má povinnou písemnou a nepovinnou ústní část. Písemná část závěrečné zkoušky 0 - 50 bodů, minimum 25 bodů. Ústní část závěrečné zkoušky 0 - 10 bodů.
Učební cíle
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace AUDM-TECH , 1 ročník, zimní semestr, povinně volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Laboratorní cvičení
Obsahem laboratorních cvičení předmětu MPC-SPS je aplikace MEMS inerciálních snímačů v projektu autonomního autíčka, sběr naměřených dat z těchto snímačů (akcelerometry, gyroskopy) a implementace metod zpracování signálu pro optimální projetí neznámé dráhy. Hodnoceným výsledkem je předvedení funkčnosti , zpráva o teoretické části projektu, zpráva o praktické části projektu a forma veřejné prezentace dosažených výsledků.