Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
studijní program
Fakulta: FSIZkratka: N-AIŘ-PAk. rok: 2024/2025
Typ studijního programu: magisterský navazující
Kód studijního programu: N0719A270006
Udělovaný titul: Ing.
Jazyk výuky: čeština
Akreditace: 18.2.2020 - 18.2.2030
Profil programu
Akademicky zaměřený
Forma studia
Prezenční studium
Standardní doba studia
2 roky
Garant programu
doc. Ing. Zdeněk Hadaš, Ph.D.
Rada studijního programu
Předseda :prof. Ing. Radomil Matoušek, Ph.D.Člen interní :doc. Ing. Jan Roupec, Ph.D.doc. Ing. Petr Blaha, Ph.D.prof. RNDr. Ing. Miloš Šeda, Ph.D.prof. Ing. Lukáš Sekanina, Ph.D.
Oblasti vzdělávání
Cíle studia
Cílem studia je výchova odborníků pro navrhování, realizaci a užívání automatizačních prvků a systémů s využitím moderní výpočetní techniky a odborníků pro vývoj a aplikace informačních technologií zejména v oblasti strojírenství. Značná pozornost je také věnována moderním a perspektivním přístupům založeným na umělé inteligenci, strojovém učení, včetně nejmodernějších přístupů operačního výzkumu.
Profil absolventa
a) Absolventi prokazují: 1. znalosti teorie automatického řízení a prostředků automatického řízení, 2. znalosti z aplikované elektrotechniky a výkonové elektroniky, 3. znalosti měřicích a diagnostických technik, 4. znalosti modelování, simulace, identifikace soustav, 5. znalosti matematické optimalizace a operačního výzkumu, 6. znalosti aplikované informatiky a počítačových sítí, 7. znalosti programování a algoritmizace, základů informatiky a kódování, 8. znalosti algoritmů umělé inteligence, strojového učení a výpočetní inteligence. b) Absolventi umí: 1. nasazovat automatizační prostředky pro řízení a regulaci systémů, 2. uskutečňovat monitorování, diagnostiku a automatické řízení procesů, 3. simulovat a optimalizovat procesy a technologie zejména ve strojírenství, 4. vyvíjet a aplikovat moderní řídicí a informační technologie, vč. IoT, 5. navrhovat a realizovat řídicí a informační systémy s podporou umělé inteligence. c) Absolvent se uplatní například: 1. v průmyslové automatizaci a moderním nastupujícím průmyslu – Industry 4.0 (Průmysl 4.0), 2. v R&D institucích, akademických institucích a institucích s inovačním potenciálem, 3. jako integrátor ICT a automatizačních technologií obzvláště v oblasti strojírenství, energetického a elektrotechnického průmyslu, 4. jako programátor a vývojář počítačových nebo průmyslových řídicích aplikací.
Charakteristika profesí
Absolvent těží z multioborového zaměření N-AIŘ a uplatní se například: 1. v moderním nastupujícím digitalizovaném průmyslu – Industry 4.0 (Průmysl 4.0), 2. v R&D institucích, akademických institucích a institucích s inovačním potenciálem, 3. jako integrátor ICT a automatizačních technologií obzvláště v oblasti strojírenství, energetického a elektrotechnického průmyslu, 4. při vytváření, správě a provozování výpočetních nebo řídicích systémů, 5. jako programátor a vývojář počítačových nebo průmyslových řídicích aplikací. Absolventi mohou mít na trhu práce výhodu získaných certifikátů (volitelný předmět): • Cisco CCNA • Odborná způsobilost v elektrotechnice
Podmínky splnění
Viz platné předpisy, Směrnice děkana Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně). Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba diplomové práce a odborná rozprava. Obě části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu před komisí pro státní zkoušky. Ke státní zkoušce může přistoupit student, který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro úspěšné ukončení magisterského studia a odevzdal diplomovou práci v řádném termínu. Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány vnitřními normami VUT a fakulty.
Vytváření studijních plánů
Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních programů určují: ŘÁD STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STANDARDY STUDIJNÍCH PROGRAMŮ VUT, STUDIJNÍ A ZKUŠEBNÍ ŘÁD VUT (užívající „ECTS“), SMĚRNICE DĚKANA Pravidla pro organizaci studia na fakultě (doplněk Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně).
Dostupnost pro zdravotně postižené
Na VUT jsou zohledněny potřeby rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělávání. V přijímacím řízení ani ve studiu nedochází k přímé či nepřímé diskriminaci z žádných důvodů. Studujícím se specifickými vzdělávacími potřebami (poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronická somatická onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti, psychická onemocnění) je poskytováno poradenství v poradenském centru VUT, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT. Podrobně tuto problematiku řeší Směrnice rektora č. 11/2017 „Uchazeči a studenti se specifickými potřebami na VUT“. Rovněž je vytvořen funkční systém sociálních stipendií, který popisuje Směrnice rektora č. 71/2017 „Ubytovací a sociální stipendium“.
Návaznost na další typy studijních programů
Absolventi mohou pokračovat studiem doktorského studijního programu Konstrukční a procesní inženýrství akreditovaném na FSI.