Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Ústav matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT uspořádal Vzpomínkové odpoledne a seminář k 100. výročí narození profesora Vysokého učení technického v Brně Miloše Zlámala. Setkání proběhlo 15. ledna 2025 v aule rektorátu VUT a vyzdvihlo mezinárodní význam a hlavní přínosy zakladatele matematické teorie metody konečných prvků (MKP). Připomnělo také počátky počítačů na VUT a přiblížilo současnou teorií a praxí MKP. Akce navázala na setkání v letech 2005 a 2015.
Setkání ke 100. výročí od narození matematika Miloše Zlámala v aule rektorátu VUT. | Autor: Václav Koníček„Zjištění, že původ těchto matematických metod má spojení s VUT a s panem profesorem Zlámalem, pro mě představovalo pocit velké hrdosti,“ řekl ve svém úvodním slovu rektor VUT Ladislav Janíček, když zavzpomínal na svou zkušenost s využíváním MKP během svého působení v Oddělení vývoje výpočtových metod v leteckém podniku LET Kunovice.
„V roce 1990 přešel profesor Zlámal s celou vědeckou skupinou z Oblastního výpočetního centra VUT na Ústav matematiky tehdejší Fakulty strojní VUT. Tím zahájil vstup ústavu mezi uznávaná matematická pracoviště. Zásadní bylo i to, že jeho vědecká váha přispěla k akreditaci prestižního studijního programu Matematické inženýrství,“ zmínil v krátké zdravici Petr Vašík, ředitel Ústavu matematiky. A připomněl, že v současnosti odkazuje na profesora Zlámala seminář, který vznikl v šedesátých letech. Na jeho udržení má obrovskou zásluhu další pracovník ústavu Jan Franců.
Rektor VUT Ladislav Janíček zavzpomínal na svou zkušenost s využíváním MKP během svého působení v LET Kunovice. | Autor: Václav KoníčekKrátká zdravice Petra Vašíka, ředitele Ústavu matematiky, FSI VUT. | Autor: Václav Koníček
Po úvodních řečnících nabídl další průběh odpoledne příspěvky zástupců VUT, Akademie věd ČR (AVČR), Univerzity Karlovy (UK), VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a Slovenské technické univerzity v Bratislavě (STU).
Michal Křížek z Matematického ústavu AVČR představil životopis a nejdůležitější matematické problémy, kterými se Zlámal zabýval. Přiblížil jeho publikační činnost v prestižních odborných časopisech Numerische Mathematik, American Mathematical Society nebo Society for Industrial and Applied Mathematics.Michal Křížek z Matematického ústavu AVČR představil nejdůležitější matematické problémy, kterými se Zlámal zabýval. | Autor: Václav KoníčekNa nejnovější pokroky a trendy ve vývoji vysokovýkonných výpočetních systémů se zaměřil Tomáš Kozubek, vědecký ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations na VŠB-TUO. Poskytl také podrobný přehled o současných možnostech využití superpočítačů v České republice i v rámci Evropské unie.
Ani obrovský výkon dnešních počítačů však na modelování úloh technické praxe často nestačí. Proto je třeba volit sofistikované přístupy převodu úlohy na rovnice MKP a ty pak řešit na počítačích. Současně je třeba hledat takové výpočtové strategie, které umožní dosáhnout dostatečně přesných výsledků v co nejkratším čase. O řešení těchto problémů hovořili Václav Kučera a Vít Dolejší z Matematicko-fyzikální fakulty UK, Tomáš Vejchodský a Jakub Šístek z Matematického ústavu AVČR a Marek Brandner z Fakulty aplikovaných věd ZČU.
Přednáška Tomáše Vejchodského z Matematického ústavu AVČR. | Autor: Václav KoníčekPřednáška Víta Dolejšího z Matematicko-fyzikální fakulty UK. | Autor: Václav KoníčekKarol Mikula ze Stavební fakulty STU v Bratislavě přiblížil využití MKP pro biologické a environmentální aplikace, například pro zpracování a analýzu videí z konfokálního mikroskopu. Za VUT promluvil Jindřich Petruška, ředitel Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky Fakulta strojního inženýrství VUT. Posluchače seznámil s procesem postupného začleňování MKP do odborné a pedagogické práce na Fakultě strojní VUT v několika etapách.Akci připravil a moderoval Jan Franců. Mezi jednotlivými přednáškami zazněly varhanní přechody, kterými akci doprovodil profesor Jiří Jan z FEKT VUT.Akci připravil a moderoval Jan Franců, který působí na na Ústav matematiky FSI VUT. | Autor: Václav KoníčekPro zájemce o hlubší vhled do života a díla významného brněnského vědce vydalo v roce 2006 Nakladatelství VUTIUM publikaci Miloš Zlámal, zakladatel matematické teorie MKP.