Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Vysoké učení technické v Brně reaguje na výzvy spojené se změnami klimatu. Do roku 2025 vstupuje s ucelenou strategii nejen pro udržitelnost každodenního provozu, ale zejména pro dlouhodobé plánování a rozvoj. Dokument Strategie udržitelnosti VUT nabízí konkrétní cíle, kroky a monitorovací nástroje s ohledem na současné i budoucí potřeby VUT jako udržitelné univerzity. Strategie vznikla v rámci projektu Akcelerace zelených dovedností a udržitelnosti na VUT s podporou Národního plánu obnovy.
Zleva: Koordinátorka procesu udržitelnosti Kateřina Myslivcová, rektor Ladislav Janíček a prorektor Milan Houser s novou Strategií udržitelností VUT. | Autor: Václav Koníček„Jako přední technická univerzita v ČR přijímáme odpovědnost za udržitelnou budoucnost. Ochranu životního prostředí a klimatu považujeme za zásadní nejen pro zajištění kvality života, ale také za významnou technologickou výzvu. Kdo jiný než technická univerzita by měl přinášet účinná technická řešení a technologie šetrné k přírodě,“ uvedl rektor VUT Ladislav Janíček a dále pokračoval:
„Strategie udržitelnosti nám v průběhu jejího zpracovávání umožnila soustředit potenciál, který na univerzitě máme ve znalostech a technologiích, jimiž se podílíme na hledání a realizaci environmentálních řešení. Nechceme přitom podléhat formálním a ideologickým výzvám či kalkulovat marketingový efekt tohoto našeho úsilí, ale naopak se opravdově a odpovědně zabývat technologiemi chránícími přírodu i klima. Jejich význam a uplatnění, věříme, že v budoucnu poroste. Jako inženýři si přitom velmi dobře uvědomujeme, která řešení fungují, a která dnes ekonomicky i svou účinností nevycházejí či nejsou třeba uplatnitelná ve velkém rozsahu. Ale hledáme a věříme. A to jsou právě ty výzvy spojené s poznáváním a technologickým rozvojem, které nás přitahují.“
Strategie je navržena jako ucelený rámec, který začleňuje principy udržitelnosti ve všech směrech působení univerzity a zaměřuje se na čtyři klíčové oblasti: vzdělávání; výzkum a tvůrčí činnost; společenskou roli a řízení a správu univerzity. „Pro každou oblast jsou stanoveny vize, strategické cíle a klíčové akce, které reagují na současné i budoucí potřeby univerzity a jsou v souladu s globálními cíli udržitelného rozvoje (SDGs),“ řekl Milan Houser, prorektor VUT pro uměleckou činnost a udržitelnost.
Greenhouse Gas Protocol (GHG protokol) - inciativa pro globální standardizaci emisí skleníkových plynů je rozděluje do tří kategorií známých jako Scopes – přímé emise, např. spalování paliv v kotlích nebo vozidlech, nepřímé emise, např. spotřeba elektřiny a tepla, ostatní nepřímé emise – spojené např. s dopravou studentů a zaměstnanců, odpadovým hospodářstvím, nákupem materiálů a služeb.
VUT v roce 2023 svojí činností vygenerovalo celkové emise v objemu 19 032 tun CO2e. Analýza v jednotlivých rámcích ukazuje, že největším zdrojem emisí je vlastní spotřeba energií, které univerzita potřebuje pro běžný provoz svých objektů. Celková spotřeba elektrické energie, zemního plynu a tepla/chladu představuje 90 % všech emisí generovaných univerzitou.
Graf: Podíl na emisní stopě VUT dle kategorií
Celý text tiskové zprávy najdete v sekci Pro média a na webu ZVUT.Dokument Strategie udržitelnosti VUT je veřejně dostupný na: vut.cz/udrzitelnostStrategie udržitelnosti VUT vznikla prostřednictvím podpory Národního plánu obnovy v rámci projektu Akcelerace zelených dovedností a udržitelnosti na VUT – registrační číslo: NPO_VUT_MSMT-2143/2024-5