Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Úvodního slova se při zahájení ujal rektor VUT a současný prezident aliance EULiST Ladislav Janíček, který zdůraznil význam mezinárodní spolupráce v oblasti vzdělávání a podporu mobilit jako klíčového nástroje pro rozvoj univerzitního prostředí. Na jeho vystoupení navázal prorektor pro další vzdělávání a kvalitu Vítězslav Máša a za OINT vystoupila Tereza Formáčková, která účastníky uvedla do programu a představila cíle celého týdne.
Mottem setkání bylo „Pathways to successful and quality mobilities in the EULiST Alliance“ a jednání probíhala ve třech tematických sekcích rozdělených do jednotlivých dnů – od úvodního plánování přes odborné workshopy až po společné shrnutí výsledků a další směřování aliance. V programu se účastníci věnovali řešení aliančních okruhů Student Engagement (Task 1.2), Recognition Framework (Task 3.5) a Erasmus Task Force. Každé z témat řešil tým složený ze zástupců jednotlivých partnerských univerzit – celkem se do Brna za tímto účelem sjelo 30 hostů. Za VUT se kromě zaměstnanců OINT zapojili také zástupci fakult, kteří se na rozvoji aktivit v rámci EULiST dlouhodobě podílejí.Úvodního slova se při zahájení ujal rektor VUT a současný prezident aliance EULiST Ladislav Janíček. | Autor: Jiří Dukát
V rámci Task 1.2 (Student Engagement) se účastníci věnovali plánování EULiST Student Conference, definici EULiST mobility a možnostem většího zapojení studentů do meziuniverzitních aktivit. Výstupem jsou návrhy na aktivní účast studentů VUT na připravovaných akcích aliance, zejména ve formátu Blended Intensive Programmes (BIP).
Diskuze v rámci Task 3.5 (Recognition Framework) se soustředila na nastavení kompatibilního systému uznávání mobilit napříč univerzitami aliance a na vytvoření rámce pro automatické uznávání vybraných předmětů. Cílem je zjednodušení a standardizace procesu uznávání Erasmus mobilit v rámci aliance EULiST.
Erasmus Task Force se zaměřila na již zmíněné BIP – jejich definici, správu, výzvy i plán vytvoření rámce pro jejich efektivní implementaci v rámci aliance. Diskutovala se také komunikace mezi Erasmus kancelářemi, sběr a harmonizace dat o mobilitách, sjednocení jejich definic a sledování znevýhodněných skupin studentů. Navržena byla rovněž revize multilaterální smlouvy IIA (Interinstitutional Agreement) a plánovány byly další osobní schůzky ETF, včetně návrhů na budoucí BIP a Staff Weeky v roce 2025 i dále do budoucna.Každé z témat řešil tým složený ze zástupců jednotlivých partnerských univerzit. | Autor: Václav Koníček
Kromě odborného programu měli zahraniční účastníci možnost navázat kontakty i při neformálních aktivitách – například během společenského večera v prostorách dvorany rektorátu nebo při organizované prohlídce historického centra Brna, které se zúčastnila většina hostů.
„Staff Week byl velmi úspěšný. Podařilo se propojit všechny členské univerzity aliance EULiST a řešit klíčová témata. Máme konkrétní dohodnuté výstupy a definované kroky k vytvoření rámce pro uznávání předmětů. Studenti i zaměstnanci teď mají jasné možnosti, jak vyjíždět na mobility a studenti už se chystají na nadcházející konferenci. Velmi nás potěšila pozitivní odezva – podle studentů i zaměstnanců to byl jeden z nejlepších Staff Weeků, jakého se kdy zúčastnili,“ vyzdvihuje koordinátorka akce za OINT Lenka Dziková.