Detail projektu

NCK MESTEC2 - DP 03 - Pokročilé materiály pro náročné aplikace

Období řešení: 01.01.2023 — 31.12.2025

Zdroje financování

Technologická agentura ČR - 2. veřejná soutěž: Program Národní centra kompetence

- plně financující (2023-01-18 - 2031-12-31)

O projektu

Inteligentní strojírenské aplikace nezbytně vycházejí z pokročilých materiálových řešení, která, kromě optimalizovaných užitných vlastností, příp. i nových synergií těchto vlastností, respektují ekologické postupy výroby komponent z těchto materiálů a recyklovatelnost materiálů. Pokročilá materiálová řešení musí být přitom cílena na zamýšlenou aplikaci, vycházet z požadavků funkce komponenty v dané aplikaci. A i naopak, pokročilá materiálová řešení často vyvolávají změnu konstrukce a výrobních postupů komponenty, daná aplikace musí být často přizpůsobena novým materiálovým řešením a novým výrobním postupům, jaké poskytují aditivní a další metody výroby a zpracování materiálů. Členové týmu navrhujícího dílčí projekt rozvíjejí své aktivity jak v oblasti základního a předaplikačního výzkumu tak rovněž, díky spolupráci s průmyslovými partnery, v rámci smluvního výzkumu a komercionalizačních aktivit. Výzkum nových typů materiálů na bázi práškové metalurgie při použití aditivních metod včetně studené kinetické depozice ukázal na možné aplikace (multi)materiálů s vnitřní architekturou v reálných komponentách. Komercializační aktivity jsou současně klíčovou zpětnou vazbou poskytující motivaci pro další výzkum v této oblasti. Významným příspěvkem pro tyto aktivity je bezesporu technologie elektronového paprsku ať již v podobě spojování komponent z aditivně a tradičně vyráběných segmentů, či ovlivňování vlastností povrchu materiálu/komponenty, nebo v podobě technologie umožňující konstrukční změnu komponenty a tím podstatné zvýšení jejích funkčních vlastností. Výčet materiálových technologií doplňují pracovníci odboru slévárenství orientovaní na výzkum a aplikace moderních postupů přesného odlévání slitin lehkých kovů. Pracovníci laboratoře přenosu tepla se v tomto ohledu zaměřují primárně na přenosové jevy při interakci proudící kapaliny s horkým povrchem v experimentální rovině pak na výzkum chlazení licích forem a vývoj inverzních metod vyhodnocení tepelných experimentů. Experimentálně jsou tak získávány okrajové podmínky pro optimalizaci tuhnutí lehkých slitin v ocelových formách.

Klíčová slova
pokročilé materiály; svařování automatových ocelí, multi-materiálové struktury, kinetická depozice, technologie lití kol

Označení

TN02000010/03

Originální jazyk

čeština

Řešitelé

Útvary

Ústav materiálových věd a inženýrství
- příjemce (16.12.2022 - nezadáno)
Laboratoř přenosu tepla a proudění
- spolupříjemce (01.01.2023 - 31.12.2025)
NCK MESTEC - sekce pokročilých materiálů
- spolupříjemce (01.01.2023 - 31.12.2025)
Ústav strojírenské technologie
- spolupříjemce (01.01.2023 - 31.12.2025)

Výsledky

BOHÁČEK, J.; MRÁZ, K.; KRUTIŠ, V.; KAŇA, V.; VAKHRUSHEV, A.; KARIMI-SIBAKI, E.; KHARICHA, A. Experimental and Numerical Investigations into Heat Transfer Using a Jet Cooler in High-Pressure Die Casting. Journal of Manufacturing and Materials Processing, 2023, vol. 7, no. 6, p. 1-14. ISSN: 2504-4494.
Detail