Návrh parku mladých architektů z VUT vyhrál krajinářskou cenu
První místo v krajinářské soutěži Laurus 2021 v kategorii Krajinářské gesto získal kolektiv studentů z Fakulty architektury VUT z ateliéru Mléčka – Marek. Projekt Prales budoucnosti řeší území v Olomouci v okolí Pevnosti poznání v místě Korunní pevnůstky a Bezručových sadů. Studenti navrhli lužní les včetně prostoru k rekreaci, studiu nebo sportu. Projekt „městské divočiny” v těsné blízkosti historického centra vytváří rozsáhlý multifunkční organismus propojující principy udržitelné městské zeleně se špičkovým univerzitním výzkumem.
Environmentální vize sjednocuje celé území, které se tak stává příjemnou oázou v centru města. Projekt pracuje se základním a zároveň nepostradatelným elementem – s vodou. Mlýnský potok volně meandruje, vytváří mokřady a biotop určený i ke koupání. Kašna uprostřed náměstí sbírá dešťovou vodu, kterou dlážděné plochy nedokážou absorbovat. Vodu se tím snaží navrátit do krajiny.
V Pevnosti poznání v Olomouci se Prales budoucnosti představil v podobě výstavy. | Autor: FA VUT
„Hlavním tématem je pro nás voda. Současná situace, kdy se nevratně vyčerpávají podzemní vody a kdysi úrodná krajina se mění v poušť, je dlouhodobě neudržitelná. Musíme se naučit zadržovat vodu ve všech podobách přímo ve městě, čistit ji a znovu využívat” vysvětluje hlavní směr projektu vedoucí práce architekt Jan Mléčka.
Hodnotitelům se líbilo odvážné řešení: „Ocenili jsme kombinaci naivity a odvahy v přístupu k řešenému území a atraktivní zpracování. Návrh obsahuje mnoho dílčích nápadů, zásahů a elementů, které je dobré ve veřejném prostoru často zmiňovat, aby se staly standardem.”