Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Autoarchivace, vložení plného textu autorem do otevřeného repozitáře, je základním prvkem tzv. zelené cesty otevřeného přístupu: Model otevřeného přístupu založený na zpřístupňování vědeckých textů, především preprintů a postprintů, prostřednictvím jejich uložení v otevřeném repozitáři. Otevřený přístup zajišťuje autor, který si musí počínat tak, aby nebyla narušena práva k dílu případných třetích osob (nejčastěji vydavatele). [zdroj tdkiv]
V současnosti již nakladatelství standardně umožňují, aby autor své texty vložil do repozitáře (tzv. self-archiving, autoarchivace). Bývají to buď preprinty (text, který ještě neprošel recenzním řízením) nebo postprinty (text, který již prošel recenzním řízením, ale není graficky upraven dle normy časopisu).
Občas vydavatel dává na autoarchivaci několikaměsíční embargo. Autor v tom případě může článek do repozitáře uložit a zveřejnit až po uplynutí embarga.
Politiky vybraných nakladatelů:
Zda vydavatel autoarchivaci umožňuje, je možné zjistit nejlépe přímo ve smlouvě, kterou autor s nakladatelství podepisuje (CTA - Copyright Transfer Agreement apod.). Skvělým pomocníkem je databáze SHERPA/RoMEO (https://v2.sherpa.ac.uk/romeo/), která obsahuje informace politikách otevřeného přístupu jednotlivých nakladatelů či časopisů.
Repozitáře, kde můžete vložit svůj text, mohou být:
Pokud byste měli zájem uveřejnit svůj článek v Digitální knihovně VUT, naši knihovníci pro vás zajistí veškerý servis včetně zjištění pravidel pro autoarchivaci u konkrétních případů. Vice informací a kontakty získáte na adrese https://vutbr.cz/uk/digitalni-knihovna/jak-zverejnit
Odpovědnost: Bc. Jan Skůpa