Odpovědné
nakupování

Přístup univerzity k odpovědnému nakupování


Při zadávání veřejných zakázek zohledňujeme související společenské, ekonomické i environmentální aspekty. Dbáme na udržení zásad odpovědné spolupráce se soukromým sektorem, stanovení konkrétních podmínek zahrnujících klimatická a etická kritéria.

Jsme řádným členem projektu Sociálně odpovědné a strategické zadávání při MPSV. Od roku 2017 jsme začali implementovat metodu Best Value Approach (BVA), upravenou pro podmínky české legislativy pod označením BVA/m4E. Její aplikovatelnost a vhodnost pro výběr kvalitního dodavatele jsme si ověřili již při několika výběrových a zadávacích řízení (ostraha, úklid, stavební práce, projekční služby, web, zajištění stánků na veletrhy a výstavy apod.). Zadávací podmínky veřejných zakázek se snažíme maximálně zjednodušit tak, aby byl pro dodavatele přístup k nim co nejjsnazší a aby k zakázkám měly přístup malé i střední podniky. Závazek odpovědného přístupu univerzity je otisknut také ve strategickém záměru univerzity 2021+.

Aspekty výběrových a zadávacích řízení zohledňující princip udržitelnosti


Mezi aspekty výběrových či zadávacích řízení ve vztahu k odpovědnosti (environmentální, sociální, inovace) patří:

  • Formulářové nabídky, jednoduché ZD, minimální požadavky na kvalifikaci dodavatelů, snaha využívat spíše kvalitativní hodnotící kritéria (tam, kde je to vhodné)
  • Standardizace smluv (např. zelená kniha FIDIC u stavebních prací), důraz na férové smluvní podmínky obecně
  • Využití metody BVA u vhodných zakázek
  • Snaha začlenit do zadávacích podmínek sociální a ekologické aspekty, je-li to vhodné a přiměřené pro daný typ zakázky (zejm. např. svoz odpadu, úklidy, stavební práce či propagační předměty a nákup výpočetní techniky, ICT) a mající vztah k univerzitě jako vzdělávací a výzkumné instituci (např. participace studentů technických oborů u některých VZ – stavební zakázky, projekční služby)
  • předběžné tržní konzultace u významnějších zakázek, zejména u těch realizovaných metodou BVA

VUT je spoluřešitelem projektu UNILEAD dílčí aktivity projektu s názvem Odpovědné nakupování, jehož cílem bylo zejména stav odpovědného nakupování na zapojených univerzitách, jeho zhodnocení a doporučení pro další rozvoj a aplikaci odpovědného a strategického zadávání veřejných zakázek. Projekt navazuje na výstupy projektu roku 2022.

Angažovanost v organizacích a publikační činnost


VUT se ve vztahu k veřejnému zadávání angažuje v těchto organizacích či publikuje v odborných periodicích:

  • Platforma pro sociálně odpovědné veřejné zakázky - účast v pracovních skupinách
  • Institut odpovědného veřejného zadávání (tvorba a revize metodik odpovědného zadávání v různých oblastech – úklidy, stavebnictví, ostraha, potraviny apod., členství v pracovních skupinách, 4 dílný seminář o metodě BVA/m4E a její praktické aplikaci)
  • Asociace pro veřejné zakázky - účast v pracovních skupinách
  • Asociace univerzitních pracovníků (APUA) – oddělení veřejných zakázek (pravidelné setkávání spojené se sdílením dobré praxe)
  • Odborný časopis Veřejné zakázky v praxi – publikační činnost
  • Odborný časopis Veřejné zakázky – publikační činnost
  • Pravidelná účast na seminářích či konferencích, které jsou zaměřeny mimo jiné na problematiku odpovědného veřejného zadávání

Díky těmto svým aktivitám získalo VUT v roce 2021 ocenění Platformy odpovědného veřejného zadávání za přínos k rozvoji odpovědného veřejného zadávání v ČR. VUT se stala jedním z leaderů v oblasti odpovědného veřejného zadávání a její zástupci z investičního odboru a odboru veřejných zakázek jsou zváni jako školitelé pro Úřad hospodářské soutěže, do poradních orgánů MŠMT apod.

Konkrétní příklady uskutečněných zakázek

Pořizování ICT prostřednictvím dynamického nákupního systému (DNS):

Tiskárny a tonery – nastavená maximální hranice spotřeby elektrické energie/rok

Ekoznačka – tzn. použití materiálů recyklovatelných a materiálů, komponent, které už z těchto recyklovaných materiálů pocházejí, současně nepoužívání materiálů toxických či majících dopad na životní prostředí případně požadavek certifikace TCO - tedy certifikace celkových nákladů na zařízení během jeho životního cyklu (energie, náhradní díly, použité materiály).

Požadavek prodloužené záruky a dostupnosti náhradních dílů po určitou dobu od pořízení zařízení. Tonery – nemusí být pouze originální, ale požadavek pouze na kompatibilitu (tzn. umožnění opakovaně plnitelných tonerů – snižování potřeby recyklace apod.)

LCD – požadavek prodloužených záruk, udělení ekoznačky či TCO, ve své podstatě obdobě tiskáren, stanovená maximální spotřeba v režimu stand-by a při definované úrovni jasu LCD.

NTB a TAB – požadavek na certifikaci TCO nebo EPEAT či jinou alternativu (např. Ekologicky šetrný výrobek (EŠV), EMAS, Blue Angel či Nordic Swan, apod. splňujících mezinárodní normu EN ISO 14024).

Stolní PC – požadavek na energetickou účinnost zdroje PC (min. specifikaci GOLD 80PLUS.org nebo https://www.plugloadsolutions.com)

Ekologická drogerie

Příklady veřejných zakázek zadaných metodou „BVA“

Stavební práce

Rekonstrukce a modernizace areálu FSI VUT – objekty A3 a KH3 – požadavek na důstojné pracovní podmínky, uspořádání exkurze studentů FAST na staveništi
Rekonstrukce a modernizace areálu FSI VUT - objekty A2 a KH2 – požadavek na důstojné pracovní podmínky, uspořádání exkurze studentů FAST na staveništi

Projekční práce

Generální projektant rekonstrukce a modernizace areálu Fakulty strojního inženýrství VUT – požadavek na maximální využití recyklovaných výrobků a materiálů na stavbě
Projektant „Stavební úpravy a dostavba objektu G areálu FCH VUT, Purkyňova 118“ – tlak na optimalizaci realizačních a provozních nákladů budoucí stavby

Ostatní

Úklidové služby pro Fakultu strojního inženýrství VUT 2020 – stabilita pracovního týmu, kvalita používaného hyg. materiálu
Strážní a recepční služby Fakulty strojního inženýrství VUT – požadavek na stabilní pracovní tým s nízkou fluktuací pracovníků

Další zajímavé VZ s výrazně ekologickým a/ nebo sociálním aspektem

Propagační textil: Rámcová dohoda 2022 – 2023 - biobavlna, důstojné podmínky při výrobě, podíl viskózového vlákna
Propagační předměty z recyklovaných textilií pro FIT VUT
Zajištění svozu a likvidace komunálního a nebezpečného odpadu VUT v Brně – hodnocen typ pohonu svozových vozidel, EURO, způsob likvidace odpadu.

Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková