studijní program

Bezpečnostní inženýrství ve stavebnictví

Fakulta: FASTZkratka: NPC-BISAk. rok: 2024/2025

Typ studijního programu: magisterský navazující

Kód studijního programu: X00000000000

Udělovaný titul: Ing.

Jazyk výuky: čeština

Profil programu

Profesně zaměřený

Forma studia

Prezenční studium

Standardní doba studia

1.5 let

Garant programu

Oblasti vzdělávání

Oblast Téma Podíl [%]
Stavebnictví Pozemní stavby 100

Cíle studia

Cílem studia je připravit absolventa navazujícího magisterského studijního programu Bezpečnostní inženýrství ve stavebnictví (NSP BIS) za dobu 3 semestrů pro uplatnění ve stavební praxi v oblasti požární bezpečnosti staveb.

Profil absolventa

Absolventi navazujícího magisterského studijního programu Bezpečnostní inženýrství ve stavebnictví budou mít pokročilé znalosti a dovednosti v oblasti požární bezpečnosti staveb, krizového řízení, šíření toxických látek a modelování mimořádných událostí. Budou schopni efektivně aplikovat moderní inženýrské přístupy, legislativní požadavky a technické normy při navrhování staveb a jejich bezpečnostních řešení.

Charakteristika profesí

Absolventi se mohou uplatnit zejména jako:
- Projektanti požární bezpečnosti staveb.
- Specialisté v oblasti obecné bezpečnosti a krizového řízení.
- Pracovníci státní správy na pozicích souvisejících s výkonem státního požárního dozoru a stavební prevence.
- Konzultanti a experti v oblasti technických řešení bezpečnosti staveb a ochrany obyvatelstva.

Vytváření studijních plánů

Pravidla a podmínky pro tvorbu studijních plánů se řídí:
- zákonem o vysokých školách,
- nařízením vlády č. 274/2016 Sb., o standardech pro akreditaci ve vysokém školství,
- doporučenými postupy pro přípravu studijních programů (materiál NAU 8/2017),
- metodickými materiály pro přípravu a hodnocení žádostí o akreditaci studijního programu (materiál NAU)
- řádem studijních programů VUT,
- pravidly systému zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činnosti a vnitřního hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností VUT,
- studijním a zkušebním řádem VUT (dále jen „SZŘ“),
- směrnicí Standardy studijních programů VUT,
- dalšími dokumenty a také platnou Směrnicí děkana Pravidla pro organizaci studia v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně.
Objednávky povinně volitelných předmětů se řídí platnou vnitřní normou FAST Přihlašování studentů do studijních zaměření a objednávky povinně volitelných předmětů.
V SZŘ a ve Směrnici děkana Pravidla pro organizaci studia v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně je podrobně specifikováno studium ve studijních programech, specifikují akademický rok a jeho časové členění a dobu studia, studijní plány, kreditový systém, způsob výuky a její zabezpečení, dokumentaci předmětu, studijní poradenství, způsob zakončení studia předmětu, ověřování studijních výsledků, zápočet a klasifikovaný zápočet, kolokvium a zkoušku, klasifikační stupnici, vážený studijní průměr, průběžnou kontrola studia a podmínky pro pokračování ve studiu, zápis do studia a zápis do dalšího roku studia, přerušení studia, uznávání zkoušek nebo splnění jiných studijních povinností, zanechání studia, ukončení studia pro nesplnění požadavku vyplývajícího ze studijního programu, řádné ukončení studia, státní závěrečnou zkoušku, zkušební komisi pro státní závěrečné zkoušky, bakalářskou práci a její obhajobu, hodnocení státní závěrečné zkoušky, celkové hodnocení studia, pravidla o organizaci studia, dokumentaci o studiu, zveřejňování závěrečných prací, postup při odhalení plagiátorství, překážky ve studiu, ukončení studia, pochvaly a ocenění, zdravotní způsobilost a komunikaci prostřednictvím informačního systému VUT, průkaz studenta atd.
Studijní předměty jsou hodnoceny kredity podle ECTS. Kredit vyjadřuje 1/60 průměrné roční zátěže studenta při standardní době studia. Kredity za daný předmět student získá až po jeho předepsaném ukončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, případně vykonáním zkoušky za podmínek daných SZŘ, vnitřní normou Pravidla pro organizaci studia v bakalářských a navazujících magisterských studijních programech na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu.
Ve 3 semestrálním navazujícím magisterském studijním programu Bezpečnostní inženýrství ve stavebnictví musí student získat minimálně 90 kreditů ve stanovené kreditové skladbě:
- 83 kreditů za povinné předměty,
- 2 kredity za povinně volitelný předmět,
- 5 kreditů ve volitelných předmětech.
Povinné předměty absolvuje student zpravidla v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, musí jej zapsat znovu hned v následujícím roce svého studia.
Povinně volitelný předmět si volí student sám z aktuální nabídky studijního plánu při respektování pravidel pro jeho výběr uvedených v IS VUT a řídí se svým odborným zájmem. Při ukončení svého studia musí student úspěšně absolvovat alespoň jeden předmět ve skupině PV předmětů.
Volitelné předměty rozšiřují všeobecné znalosti studentů. Předměty si volí student sám z nabídky volitelných předmětů fakulty, ale i tzv. svodbodných předmětů. Mezi volitelné předměty patří i předmět Tělesná výchova. Neuzavře-li úspěšně student zapsaný volitelný předmět, může, ale nemusí si jej v dalším akademickém roce zapsat znovu.
Podle Rozhodnutí č. 24/2017 Časová struktura výukové části akademického roku a jeho přílohy č. 1 – které vydává rektor VUT – je délka vyučovací hodiny 50 minut. Vyučovací hodiny začínají v každou celou hodinu (počínaje v 7.00 hod.).

Dostupnost pro zdravotně postižené

Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební poskytuje podporu studentům se specifickými potřebami, podrobnosti jsou uvedeny ve Směrnici č. 11/2017 (www.vutbr.cz/uredni-deska/vnitrni-predpisy-a-dokumenty/-d141841/uplne-zneni-smernice-c-11-2017-p147551).
K podpoře zajištění rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělání má VUT v organizační struktuře začleněno Poradenské centrum „Alfons“, které je součástí Institutu celoživotního vzdělávání VUT a jeho posláním je poskytovat poradenství a podpůrné služby uchazečům a studentům se specifickými vzdělávacími potřebami. Specifickými vzdělávacími potřebami se rozumí poruchy učení, fyzický a smyslový handicap, chronické somatické onemocnění, poruchy autistického spektra, narušené komunikační schopnosti a psychické onemocnění (alfons.vutbr.cz/o-nas).
Studentům jsou poskytovány informace týkající se přístupnosti studijních programů vzhledem ke specifickým potřebám uchazeče, informace o architektonické přístupnosti jednotlivých fakult a součástí univerzity, o možnostech ubytování na kolejích VUT, o možnostech adaptace přijímacího řízení a o adaptaci samotného studia. K dalším službám centra pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami pak také patří tlumočnický a přepisovatelský servis, či asistenční služby– průvodcovské, prostorové orientace s cílem umožnit těmto studentům především prokázat své dovednosti a znalosti stejně jako ostatní studenti. Děje se tak prostřednictvím tzv. adaptace studia, tedy vhodnou úpravou studijního režimu, což však nelze chápat jako zjednodušení obsahu studia či úlevy studijních povinností.

Návaznost na další typy studijních programů

Navazující magisterský studijní program Bezpečnostní inženýrství ve stavebnictví navazuje na bakalářský studijní program Stavební inženýrství.
Po úspěšném absolvování studijního programu Bezpečnostní inženýrství ve stavebnictví může absolvent pokračovat ve studiu doktorského studijního programu obdobného zaměření.

Specializace

Zkratka Název (zaměření) Povinných kreditů