Detail předmětu

Čištění odpadních vod z průmyslu

FAST-NPB021Ak. rok: 2024/2025

Předmět navazuje na čištění odpadních vod. Cílem je seznámení s technologiemi pro čištění odpadních vod z potravinářského průmyslu. Po dvou úvodních kapitolách zabývajících se alternativními schématy průmyslových čistíren odpadních vod je podrobněji probíráno čištění odpadních vod ze zpracování cukru, výroby nápojů, zpracování ovoce a zeleniny, zpracování masa a drůbeže, mlékárenského průmyslu. Posluchači jsou seznámeni s technologiemi výroby jednotlivých produktů, se zdroji odpadních vod, doporučenými technologiemi čištění a návrhovými parametry.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

5

Zajišťuje ústav

Ústav vodního hospodářství obcí (VHO)

Vstupní znalosti

Chemie a technologie vody, čištění odpadních vod.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Rozšíření znalostí problematiky čištění odpadních vod se zaměřením na potravinářský průmysl.
Student zvládne problematiku čištění odpadních vod se zaměřením na potravinářský průmysl.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program NPC-SIV magisterský navazující, 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do čištění odpadních vod z potravinářského průmyslu, technologie výroby. 2. Zdroje odpadních vod, doporučené technologie čištění, alternativní schémata průmyslových čistíren odpadních vod. 3. Fyzikální procesy používané pro čištění odpadních vod z PP, chemické procesy používané pro čištění odpadních vod z PP. 4. Biologické procesy používané pro čištění odpadních vod z PP. 5. Exkurze – vodní hospodářství pivovaru. 6. Exkurze – vodní hospodářství vinařských závodů. 7.–9. Čištění odpadních vod ze zpracování cukru, nápojů, ovoce a zeleniny. 9.–10. Čištění odpadních vod z zpracování masa a drůbeže, z mlékárenského průmyslu, zpracování a finální likvidace kalů.

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod, zadání seminární práce. 2. Příklad 1 – Výpočet množství a znečištění průmyslových odpadních vod 3. Příklad 2 – Technologické schéma ČOV z výroby nápojů 4. Příklad 3 – Technologické schéma ČOV ze zpracování ovoce a zeleniny 5. Příklad 4 – Technologické schéma ČOV ze zpracování masa a drůbeže 6. Příklad 5 – Technologické schéma ČOV z mlékárenského průmyslu 7.–9. Odevzdání a prezentace seminárních prací. 10. Zápočet.