Detail předmětu

Experiment v geotechnice (kurz ESF)

FAST-VFC001Ak. rok: 2023/2024

Studenti se v kurzu naučí využívat moderní metody ke studiu vlastností základové půdy. Využito bude experimentální modelování chování základové půdy. Uplatněna bude i observační metoda a matematické modelování. Studenti budou vedeni k týmové spolupráci při navrhování projektu. Výuka bude sledovat environmentální aspekty geotechniky. Konkrétní řešení problémů budou konzultována s odborníky z praxe v rámci terénních cvičení a exkurzí; studenti tak získají zpětnou vazbu na jimi navrhovaná řešení.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav geotechniky (GTN)

Vstupní znalosti

Před absolvováním tohoto předmětu musí mít student zvládnuty základní znalosti z geologie, fyziky, stavební mechaniky, pružnosti a plasticity a geomechaniky (mechanika zemin/hornin).

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Cílem předmětu je zlepšení teoretické přípravy pro řešení praktických problémů, příprava pro práci in situ a rozvoj týmové spolupráce. Studenti si vyzkouší řešení praktických úloh. Absolvováním kurzu získají aktuální přehled o moderních technikách testování a monitoringu horninového prostředí. Řešení budou konzultována s odborníky z praxe. Součástí předmětu je terénní cvičení a exkurse.

Student zvládne cíl předmětu "Experiment v geotechnice" spočívající ve zlepšení teoretické přípravy pro řešení praktických problémů, přípravě pro práci in situ a rozvoj týmové spolupráce. Studenti si vyzkouší řešení praktických úloh. Absolvováním kurzu získají aktuální přehled o moderních technikách testování a monitoringu horninového prostředí. Řešení budou konzultována s odborníky z praxe. Součástí předmětu je i ověření teoretických poznatků na terénním cvičení a exkursi.

Základní literatura

ZÁRUBA, Quido a MENCL, Vojtěch. Inženýrská geologie. Academia, Praha, 1974. (CS)
ONDRÁŠIK, Rudolf a RYBÁŘ, Jan. Dynamická inžinierska geológia. Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava, 1991. ISBN 80-08-00366-9. (SK)
GOODMAN, Richard E. Engineering geology. J. Wiley & sons, 1993. ISBN 0-471-54424-8.  (EN)
WOOD, D. M. Geotechnical modelling. Spon Press, 2004. (EN)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-VP bakalářský 1 ročník, zimní semestr, volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Geotechnický průzkum podle ČSN EN 1997-2 2. Geofyzikální metody průzkumu 3. Konvenční metody průzkumu 4. Monitoring horninového prostředí 5. Sesuvy a řícení I. 6. Sesuvy a řícení II. 7. Fyzikální modelování 8. Matematické modelování 9. Matematické modelování 10.Případová studie 11.Terénní exkurze

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Příprava průzkumu základové půdy 2. Průzkum základové půdy – metody 3. Laboratorní zkoušky zemin – příprava vzorků, metody, vyhodnocení 4. Monitoring horninového prostředí – teorie 5. Monitoring horninového prostředí – praktické aplikace 6. Hydraulické parametry zemin a hornin 7. Fyzikální modelování – úvod, teoretické základy 8. Fyzikální modelování – metody, rizika, praktické aplikace 9. Matematické modelování – úvod, teoretické základy, metody 10.Matematické modelování vybraných geotechnických úloh 11.Případové studie – terénní exkurze