Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail publikačního výsledku
TOPOLÁNEK, D.; DRÁPELA, J.; VYČÍTAL, V.; KOPIČKA, M., BLAHŮŠEK, R, JURÍK. M
Originální název
Optimalizace nastavení Q(U) a P(U) charakteristik FVE připojených do soustavy NN
Anglický název
Optimization of Q(U) and P(U) settings of PV plants connected to the LV system
Druh
Stať ve sborníku v databázi WoS či Scopus
Originální abstrakt
Příspěvek analyzuje vliv autonomní Q(U) a P(U) regulace FVE připojených do soustavy nízkého napětí. Příspěvek je zaměřen na porovnání a zhodnocení různého nastavení jak Q(U) a P(U) charakteristik výroben, tak i jejich pracovních oblastí P/Q v běžných podmínkách provozu NN soustavy. Pro nalezení optimálního nastavení těchto charakteristik byly provedeny simulace zjednodušené NN soustavy respektující základní provozní režimy při úvaze jak jednofázového, tak i třífázového vyvedení výkonu z FVE. Na základě provedených simulací a zvolených hodnotících kritérií je v závěru příspěvku formulováno obecné doporučení pro volbu vhodné pracovní oblasti P/Q a pro nastavení Q(U) a P(U) charakteristik, které by zajišťovaly maximální efektivitu při stabilizaci napětí v NN soustavách.
Anglický abstrakt
The paper analyzes the influence of autonomous Q (U) and P (U) regulation of PVPs connected to the low voltage system. The paper is focused on comparison and evaluation of different settings of both Q (U) and P (U) characteristics and their working P/Q area in normal conditions of low-voltage system operation. In order to find the optimum setting of these characteristics, simulations of the simplified LV system were performed respecting the basic operating modes considering both single-phase and three-phase PVP. On the basis of simulations and selected evaluation criteria, general recommendation for selection of suitable working area P / Q and aettings of Q (U) and P (U) characteristics were defined.
Klíčová slova
regulace napětí, síť nízkého napětí, distribuovaný zdroj elektrické energie
Klíčová slova v angličtině
voltage regulation, low voltage network, distributed energy resources
Autoři
Rok RIV
2020
Vydáno
04.11.2019
Nakladatel
EGC České Budějovice
Místo
České Budějovice
ISBN
978-80-905014-8-5
Kniha
Sborník konference ČK CIRED 2019
Edice
1
Strany od
Strany do
15
Strany počet
12
URL
https://www.ckcired.cz/konference-cired/konference-ck-cired-2017-25/o-konferenci.html
BibTex
@inproceedings{BUT160155, author="David {Topolánek} and Jiří {Drápela} and Václav {Vyčítal} and Marek {Kopička}", title="Optimalizace nastavení Q(U) a P(U) charakteristik FVE připojených do soustavy NN", booktitle="Sborník konference ČK CIRED 2019", year="2019", series="1", number="1", pages="1--15", publisher="EGC České Budějovice", address="České Budějovice", isbn="978-80-905014-8-5", url="https://www.ckcired.cz/konference-cired/konference-ck-cired-2017-25/o-konferenci.html" }