Detail projektu

Šíření trhlin v kvazi-křehkém materiálu - kombinovaný přístup rozšířené metody konečných prvků a modelu poškození

Období řešení: 01.03.2021 — 28.02.2022

O projektu

Záměr výzkumu je model trhlin, který spojuje výhody přístupu mechaniky poškození a metody rozšířených konečných prvků (XFEM). Technika sledování trhlin je vyvinuta k šíření trhliny podél jedné řady konečných prvků jako funkce nelokální metody založené na napětí. Sady úrovní jsou vypočítány tak, aby předpovídaly cestu trhliny, a cesta je opravena pomocí mechaniky poškození kontinua.

Označení

FAST-J-21-7408

Originální jazyk

čeština

Řešitelé

Jedlička Michal, Ing. - hlavní řešitel
Vala Jiří, prof. Ing., CSc. - spoluřešitel

Útvary

Fakulta stavební
- příjemce (01.01.2021 - 31.12.2021)
Ústav matematiky a deskriptivní geometrie
- interní (01.01.2021 - 31.12.2021)
Ústav stavební mechaniky
- interní (01.01.2021 - 31.12.2021)

Zdroje financování

Vysoké učení technické v Brně - Vnitřní projekty VUT

- plně financující (2021-01-01 - 2022-12-31)

Výsledky

ŠAFAŘÍK, J.; BULANTOVÁ, J.; ZRŮSTOVÁ, L. Sbírka řešených příkladů z konstruktivní geometrie. Proceedings of the Slovak-Czech conference on geometry and graphics 2019. First. Bratislava: Slovak Technical University, Faculty of Chemical and Food Technology, 2021. s. 59-64. ISBN: 978-80-8208-066-0.
Detail

VALA, J. On a computational smeared damage approach to the analysis of strength of quasi-brittle materials. WSEAS TRANSACTIONS ON APPLIED AND THEORETICAL MECHANICS, 2021, vol. 16, no. 1, p. 283-292. ISSN: 1991-8747.
Detail

VALA, J.; KOZÁK, V.; JEDLIČKA, M. On some peculiarities of numerical modelling of cement-based composites. In ICBM Proceedings. Solid State Phenomena. Zurich: Trans Tech Publications, 2023. p. 7777-1 (7777-6 p.)ISBN: 978-0-7354-4182-8. ISSN: 1662-9779.
Detail

VALA, J.; JAROŠOVÁ, P. On computational stability of explicit schemes in nonlinear engineering dynamics. In ICNAAM 2021 Proceedings. Melville (USA): American Institute of Physics, 2023. p. 7777-1 (7777-4 p.)ISBN: 978-0-7354-4182-8.
Detail

PEŠKA, P.; MIKEŠ, J.; RÝPAROVÁ, L. Almost Geodesic Curves as Intersections of n-Dimensional Spheres. Lobachevskii Journal of Mathematics, 2022, vol. 43, no. 3, p. 687-690. ISSN: 1818-9962.
Detail