diplomová práce

Měření parametrů reproduktoru při vysokém příkonu

Text práce 6.39 MB Příloha 8.71 MB

Autor práce: Bc. Lucián Petrovský

Ak. rok: 2025/2026

Vedoucí: doc. Ing. Jiří Schimmel, Ph.D.

Oponent: Ing. Šimon Skvaril

Abstrakt:

Tato diplomová práce se zabývá měřením parametrů reproduktorů při vysokém příkonu
podle norem AES2, AES75 a IEC 60268-5. Teoretická část popisuje základní principy,
podmínky měření a postupy deĄnované těmito normami, s důrazem na normu AES75
pro stanovení maximální lineární hladiny akustického tlaku pomocí testovacího signálu M-
Noise. Praktická část se věnuje implementaci dvou měřicích aplikací v prostředí MATLAB
App Designer. První aplikace implementuje postup měření dle normy AES75, druhá
aplikace implementuje zatěžovací testy reproduktoru dle normy IEC 60268-5.

Klíčová slova:

reproduktor, příkon, AES75, AES2, IEC 60268-5, přenosová funkce, koherence, MATLAB

Termín obhajoby

11.06.2026

Výsledek obhajoby

obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)

znamkaAznamka

Klasifikace

A

Průběh obhajoby

Student prezentoval výsledky své práce a komise byla seznámena s posudky. Student obhájil diplomovou práci a odpověděl na otázky členů komise a oponenta. Otázky: 1) Jak vypadají testovací signály použité pro měření? Je tento signál nějak kmitočtově omezen?

Jazyk práce

čeština

Fakulta

Ústav

Studijní program

Audio inženýrství (MPC-AUD)

Specializace

Zvuková produkce a nahrávání (AUDM-ZVUK)

Složení komise

Ing. Jaromír Mačák, Ph.D. (člen)
Doc.Ing.MgA. Ondřej Urban, Ph.D. (předseda)
doc. Ing. Jiří Schimmel, Ph.D. (místopředseda)
RNDr. Lubor Přikryl (člen)
Ing. Ondřej Mokrý, Ph.D. (člen)

Cílem diplomové práce bylo v prostředí Matlab za využití nástroje App Designer a balíčku Audio toolbox vytvořit jednoduché aplikace, které by automatizovaly měření maximálního příkonu reproduktoru a případně souvisejících parametrů. Jedná se o opakovaná měření, kdy se mění parametry zdroje signálu. Klíčové je v současné době měření podle standardu AES75, které je možné plně automatizovat, což bylo hlavním cílem práce. Dalším cílem bylo vytvořit aplikaci zjednodušující měření podle starších standardů AES2 a IEC 60268-5, která bez realizace speciálního měřicího HW zcela automatizovat nelze. Cíle práce byly splněny a výsledná aplikace bude použita ve výuce studentů studijního programu Audio inženýrství.
Diplomant byl při řešení práce samostatný, během celého akademického roku pravidelně chodil na konzultace, předkládal dílčí výsledky práce ke kontrole, prováděl průběžná testování implementovaných algoritmů a zapracoval požadavky vedoucího práce. Diplomant také průběžně předkládal části textu práce ke kontrole. Ten je na dobré úrovni, rozsah textu je dostatečný a výsledky práce jsou prezentovány přehledně. Postrádám ovšem grafické znázornění budicího signálu pro měření krátkodobého a dlouhodobého příkonu podle IEC 60268-5, např, jako průběh amplitudové obálky. Práci lze vytknout drobné formální nedostatky, např. velikost textu ve vývojových diagramech. Výsledný počet bodů navržený vedoucím: 95

Známka navržená vedoucím: A

Posudek oponenta
Ing. Šimon Skvaril

Diplomová práce se zabývá problematikou měření parametrů reproduktorů při vysokém příkonu podle norem AES75, AES2 a IEC 60268-5. Zadání bylo splněno ve všech podstatných bodech. Autor nejprve zpracoval teoretický rozbor příslušných norem a souvisejících veličin, přičemž se zaměřil zejména na principy měření maximální lineární hladiny akustického tlaku a zatížitelnosti reproduktorů. Na teoretickou část vhodně navazuje část praktická, ve které byly v prostředí MATLAB App Designer vytvořeny dvě měřicí aplikace určené pro automatizaci vybraných postupů definovaných normami.
Navržené postupy jsou doplněny vývojovými diagramy a byly ověřeny experimentálně na několika reproduktorech. Práce obsahuje dostatečný rozsah naměřených dat, jejichž zpracování a interpretace jsou provedeny systematicky a v souladu se stanovenými cíli. Oceňuji zejména vlastní implementaci měřicích nástrojů, jejich ověření v reálném měřicím prostředí a dobré zpracování a popis výsledků. Použitá literatura je relevantní a odpovídá zaměření práce, přičemž autor vhodně pracuje s normativními dokumenty i odbornými zdroji. Formální úroveň práce je celkově dobrá, i když se místy vyskytují drobné typografické, jazykové a redakční nedostatky, které však nesnižují odbornou hodnotu předložené práce. Práci hodnotím jako nadprůměrně zpracovanou a doporučuji ji k obhajobě. Výsledný počet bodů navržený oponentem: 96

Známka navržená oponentem: A

Odpovědnost: Mgr. et Mgr. Hana Odstrčilová