Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
diplomová práce
Autor práce: Bc. Viliam Krištof
Ak. rok: 2025/2026
Vedoucí: prof. Ing. Jan Jedelský, Ph.D.
Oponent: Ing. Aleš Dočkal, Ph.D.
Štúdia hlučnosti horáka teplovzdušného balóna sa zaoberá hlukovými vlastnosťami horáku. Cieľom tejto práce je znížiť hluk existujúceho horáka od spoločnosti Kubíček Factory s.r.o. Tento cieľ predchádza rešerš hlukovej legislatívy pre hlučnosť balónového horáku, teoretický rozbor jednotlivých zdrojov hluku na horáku, zjednodušený simulovaný akustický model trysky a jeho overenie meraním a zmeranie frekvenčných a smerových charakteristík a hladín hluku horáku v stanovených miestach. V rámci meraní boli použité okrem základných meracích techník aj pokročilé ako napríklad akustická kamera a akustická holografia, ktoré dopomohli k formulácii následného návrhu pasívnych opatrení pre zníženie hluku. Tento výskum viedol k novým poznatkom ohľadom horáku, vlastností hlukových zdrojov a k návrhu praktických prístupov k snižovaniu hluku horáku pomocou primárnych (opatrenia na zdroji), sekundárnych (opatrenia v okolí zdroja hluku) a terciárnych (opatrenia na strane posádky) prístupov. Práca obsahuje aj rozbor možnosti implementácie aktívneho potlačenia hluku a konkrétnych riešení pre pasívne znižovanie aerodynamického hluku horáku teplovzdušných balónov.
Horák horkovzdušného balónu, hluk spaľovania, ANC, znižovanie hluku, turbulentné simulácie, pasívne znižovanie hluku
Termín obhajoby
11.06.2026
Výsledek obhajoby
obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)
Klasifikace
B
Průběh obhajoby
Student prezentoval výsledky své práce a komise byla seznámena s posudky. Student obhájil diplomovou práci a odpověděl na otázky členů komise a oponenta. Otázky: 1) V tabulce 4.1 na str. 53 uvádíte výsledné hladiny hluku pro jednotlivá protihluková opatření v daném frekvenčním pásmu a v této souvislosti zmiňujete přílohu (patrně Shielding/Clony), která však nekoresponduje s hodnotami v tabulce a je zobrazena v 1/12 oktávových pásmech (v tabulce uvádíte 1/6 oktávová). Můžete tuto skutečnost okomentovat? 2) Na obr. 4.8 na str. 60 je uvedena horizontální směrová charakteristika trysky popsaná hodnotami LAF a LCF. Tyto zkratky jsou v akustice běžné, ale v práci nejsou vysvětleny. Jaký je rozdíl mezi zmíněnými hladinami hluku a proč byly použity v konkrétním měření? 3) Vysvětlete naměřené hodnoty LAF a LCF. 4) Jak je v práci zamýšleno využití ANC? 5) Jaké jsou nejistoty výsledků měření hlukových úprav?
Jazyk práce
angličtina
Fakulta
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií
Ústav
Ústav telekomunikací
Studijní program
Audio inženýrství (MPC-AUD)
Specializace
Zvuková produkce a nahrávání (AUDM-ZVUK)
Složení komise
Ing. Jaromír Mačák, Ph.D. (člen) Doc.Ing.MgA. Ondřej Urban, Ph.D. (předseda) doc. Ing. Jiří Schimmel, Ph.D. (místopředseda) RNDr. Lubor Přikryl (člen) Ing. Ondřej Mokrý, Ph.D. (člen)
Posudek vedoucíhoprof. Ing. Jan Jedelský, Ph.D.
Známka navržená vedoucím: B
Posudek oponentaIng. Aleš Dočkal, Ph.D.
Známka navržená oponentem: A
Odpovědnost: Mgr. et Mgr. Hana Odstrčilová