Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FSI-SP3Ak. rok: 2026/2027
Obsahem předmětu jsou partie: teorie odhadu, maximální věrohodnost, momentové odhady, bayesovské metody, testování statistických hypotéz, neparametrické metody, hustoty exponenciálního typu, asymptotické testy, zobecněné lineární modely.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Příslušnost k typu studijního programu
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Způsob zakončení předmětu a pravidla hodnocení studentů
Učební cíle
Studenti získají potřebné znalosti z významných partií matematické statistiky, které jim umožní posuzovat a vytvářet stochastické modely technických jevů a procesů založené na těchto metodách a realizovat je na PC.
Základní literatura
Doporučená literatura
Zařazení předmětu ve studijních plánech
specializace CZS , 1 ročník, zimní semestr, volitelný
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
Nestranné a konzistentní odhadyRegulární system hustot, Raova – Cramérova věta, vydatné odhadyFisherova míra informace a Fisherova informační maticePostačující statistiky, Neumanovo faktorizační kritériumRaova-Blackwellova věta a její použití Metoda momentů, metoda maximální věrohodnosti Bayesovský přístup Testování statistických hypotézZáklady neparametrických metodExponenciální třída rozděleníAsymptotické testy založené na věrohodnostní funkciTesty s rušivými parametry, příklady Testy hypotéz o parametrechZobecněné lineární modely
Cvičení s počítačovou podporou
Nestranné a konzistentní odhady - příklady odhadů, ověřování jejich vlastnostíVýpočet dolní hranice pro rozptyl nestranných odhadůVýpočet Fisherovy míry informace a Fisherovy informační matice pro zadaná rozděleníUžití Neumanova faktorizačního kritériaHledání odhadů pomocí Raova-Blackwellovy větyKonstrukce odhadů metodou momentů a pomocí metody maximální věrohodnosti Konstrukce bayesovských odhadůSíly testů a odvození stejnoměrně nejsilnějších testůUžití neparametrických metod při analýze datOvěřování exponenciální třídy pro vybraná rozdělení Použití asymptotických testů založených na věrohodnostní funkciTesty s rušivými parametry, odhady parametrů Weibullova rozdělení a gama rozděleníTestování hypotéz o parametrech zobecněného lineárního modelu