Detail předmětu

Zvuk pro video a multimedia

FEKT-MPC-ZVMAk. rok: 2024/2025

Předmět se zabývá mobilní zvukovými nahrávacími zařízeními, bezdrátovými mikrofony, zvukovým záznamem na digitální kameře a zrcadlovce, formáty stereofonního a vícekanálového zvuku, filmovou a televizní postprodukcí a problematikou živého vysílání, ruchové složky a dabingu.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Vstupní znalosti

Jsou požadovány znalosti základních pojmů hudební akustiky, tempových, výrazových a dynamických označení, soustav ladění hudebních nástrojů, dále hudebních intervalů, stupnic a modů, akordů a základních harmonických spojů, zvukových barev, možností a omezení hudebních nástrojů a vlivu akustiky prostoru při interpretaci hudby.
Práce v laboratoři je podmíněna platnou kvalifikací „osoby znalé pro samostatnou činnost“, kterou musí studenti získat před zahájením výuky. Informace k této kvalifikaci jsou uvedeny ve Směrnici děkana Seznámení studentů s bezpečnostními předpisy. 

Učební cíle

Cílem předmětu je seznámit studenty se specifiky záznamu a editace zvukové stopy pro filmovou, televizní a reklamní tvorbu, rozhlas, divadlo, hudební koncerty, multimédia a počítačové hry.

Základní literatura

FORRÓ, D. Domácí nahrávací studio. Praha: Grada Publishing, spol. s r. o.. 248 s. ISBN 80-7169-231-X. (CS)
BLÁHA, I., Zvuková dramaturgie audiovizuálního díla. AMU, Praha, 2004. ISBN 80-7331-010-4 (CS)
BORWICK, J., Sound Recording Practice. Oxford University Press, Oxford, 1994. ISBN 0-19-816381-9 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program MPC-AUD magisterský navazující

    specializace AUDM-ZVUK , 1. ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

14 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Natáčíme video Zrcadlovky a kamery Video editační programy Video mikrofony Animační programy Notační programy a video Surround a prostorové mikrofonní techniky

Laboratorní cvičení

12 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

Natáčíme video Zrcadlovky a kamery Video editační programy Video mikrofony Animační programy Notační programy a video Surround a prostorové mikrofonní techniky