Detail oboru

Strojírenská technologie

FSIZkratka: D-STGAk. rok: 2009/2010

Program: Strojírenská technologie

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: Akreditace do: 1.3.2012

Profil

Ve studiu strojírenské technologie je možné se specializovat na oblast technologie obrábění a její optimalizaci, technologiei tváření a svařování, a slévárenství , řízení výroby, aplikace modelování na strojích a počítačové simulace.

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Hodnocení technologické tvářitelnosti povrchově upravených plechů

    Povrchové úpravy tenkých plechů vytvářejí svým působením v konkrétním tvářecím procesu limitní meze tvářitelnosti a řadu technologických omezení jejich zpracovatelnosti. Současně mají zásadní dopad na výběr technologických metod a kladou rovněž zcela specifické požadavky nejen na materiálové charakteristiky, ale i technologické podmínky zpracování. Práce má za úkol provést rozbor jednotlivých druhů omezení, souvisejících s povrchovou úpravou plechů, definovat mezní hodnoty technologické tvářitelnosti, navrhnout metody jejich prověřování a zkoušení a specifikovat vhodnost konkrétních technologických metod a podmínek při zpracování plechů s různými druhy a typy povrchových úprav.

    Školitel: Rumíšek Pavel, doc. Ing., CSc.

  2. Interakce křemenných ostřiv s pojivovým systémem pro metodu PUR COLD-BOX

    Porovnání vlastností různých druhů křemenných ostřiv (regenerovaná ostřiva, pranná ostřiva) s pojivovým systémem pro metodu Cold-Box. Cogas analýza - měření množství vznikajících plynů a kondenzátu, křivky vývinu plynů v závislosti na čase, chemický rozbor kondenzátu. Povrchvá pevnost jader v souvislosti s penetrací taveniny. Sledování chování jader v kokile při odlévání - interakce jádro-tavenina

    Školitel: Rusín Karel, prof. Ing., DrSc.

  3. Kriteriální analýza užití pravítkových střihadel a tvarovacích nástrojů

    Technologie zpracování nízkopevnostních materiálů využívají často mimo pevných nástrojů i tzv. skládané - pravítkové (nožové, planžetové) nástroje. Jejich výroba a užití se však vyznačuje řadou zcela specifických požadavků, vycházejících nejen ze správné volby materiálu činných částí, ale i z jejich odlišného konstrukčního řešení a pevnostních výpočtů. Obecná kriteria užití těchto nástrojů však nejsou v odborné literatuře zpracována ani experimentálně podložena a dokumentována. Z uvedeného důvodu se řešení tohoto tématu jeví nejen velmi žádoucí, ale vzhledem k rostoucímu spektru uplatnění je řešení uvedené problematiky i vysoce aktuální. V rámci studia bude provedena analýza střižného procesu, rozbor konstrukčních možností, typů a technických variant řešení, a prověrka užití těchto nástrojů pro různé druhy nízkopevnostních materiálů. Teoretickými výpočty budou následně stanoveny technologické a konstrukční parametry (střižné a pracovní vůle nástrojů pro oceli 350-600 MPa, 600-850 MPa, nerez oceli, Al, Cu, další typy neželezných kovů, plastické hmoty a lepenku) Experimentálně budou ověřeny tvary a hlavní parametry činných částí včetně návrhů řešení konstrukčních parametrů a uchycení v návaznosti na typu materiálu a provedení lisovnic. Souhrnná kriteria budou pro různé materiály ověřeny počítačovou simulací a porovnány se získanými výsledky experimentů. Výsledkem řešení bude stanovení kriteriálních vazeb jednotlivých způsobů užití, na jejichž základě budou u jednotlivých typů nástrojů specifikovány závazné normy a doporučení pro praktické užití.

    Školitel: Rumíšek Pavel, doc. Ing., CSc.

  4. Metody řízení krystalizace slitin hliníku litých pod tlakem z hlediska zlepšení užitných vlastností

    Řízení krystaliuzace slitin hliníku litých pod tlakem nebo pomocí lokálního dotlaku (squeeze casting) s cílem zlepšení mechanických vlastností, struktury a vnitřní homogenity odlitku. Využití predikce vlastností pomocí simulačních modelůp (MAGMA, SIMTEC, PROCAST).

    Školitel: Čech Jaroslav, prof. Ing., CSc.

  5. Mezní deformace uhlíkových ocelí při objemovém tváření za studena.

    Na vybraných nízkouhlíkových ocelích, které jsou používány pro objemové tváření spojovacích dílců a strojních součástí, posoudit jejich plastictu a strukturní změny při vysokých a mezních deformacích s vlivem rychlostí deformace. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace s omezením podmínkami limitních deformací.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  6. Návrh opatření ke snížení rozsahu vad v masivních odlitcích

    V masivních zejména ocelových odlitcích se vyskytují vady, které souvisí s pomalou rychlostí chladnutí a reoxidačními pochody. Práce má být zaměřena studium souvislosti vzniku vad s užívanou technologií výroby tekuté oceli a slévárenskou technologií. Cílem práce je navržení technologických úprav, která povedou ke snížení vad.

    Školitel: Šenberger Jaroslav, doc. Ing., CSc.

  7. Optimalizace technologického procesu hlubokého tažení

    Práce je zaměřena na měření a hodnocení spolehlivosti parametrů, používaných jako vstupní data do počítačového modelování v simulaci hlubokého tažení. Další část je zaměřena na zjišťování vlivu změn zkoumaných vstupních parametrů na výsledky simulace. Srovnáním výsledků experimentů a simulací vyplynou v závěru práce praktická doporučení pro využití vstupních dat, zadávaných při simulaci hlubokého tažení, včetně hodnocení míry jejich spolehlivosti.

    Školitel: Rumíšek Pavel, doc. Ing., CSc.

  8. Progresivní technologie čtyřosého obrábění na dvouvřetenových CNC obráběcích centrech

    Moderní technologie čtyřosého souvislého obrábění jsou velmi častými a žádanými operacemi na moderních dvouvřeteníkových CNC strojích. Tato operace patří k nejsložitějším z hlediska struktury programu, výběru nástojů i měření kvality opracování. 4-osé obrábění se používá ve strojírenském průmyslu řadu let, ale v posledních letech nabývá jeho význam pro výrobu rotačních součástí na hotovo. Hlavní výhodou 4-osého obrábění je schopnost šetřit výrobní čas obráběním komplexních tvarů na jedno ustavení obrobku s automatickým přepnutím. Další výhodou je použití naháněných nástrojů (vrtáků, fréz, brousicích nástrojů), které umožňují výkonné obrábění ,vysokou kvalitu obrobeného povrchu a nové metody obrábění - např. soustružení s využitím frézování.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  9. Studium mechanismu tvorby ostřin ve výrobních technologiích a jejich efektivní odstraňování.

    Vznik ostřin a jejich odstraňování je průvodním jevem řady technologií a v současné době je toto téma velmi aktuální. Na jedné straně přibývají požadavky z výrobních organizací na efektivní řešení této tématiky, neboť finanční prostředky představují výraznou položku v nákladech a na druhé straně tato zdánlivě jednoduchá operace může výrazně poškodit integritu povrchu a správnou funkci součásti. V současné době se pořádají celé vědecké konference k této problematice (CIRP). Řešení tématu bude obsahovat analýzu příčin vzniku ostřin u vybraných technologií, matematický funkční popis těchto procesů, kvantifikaci jednotlivých materiálových a výrobních činitelů a doporučenou strategii pro efektivní řešení této problematiky ve výrobních podmínkách.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  10. Studium slévárenských vad v masivních odlitcích

    V masivních zejména ocelových odlitcích se vyskytují vady, které souvisí s pomalou rychlostí chladnutí a reoxidačními pochody. Práce má být zaměřena na klasifikaci vznikajících vad, stanovení hlavních faktorů, které vznik vad ovlivňují a studium příčin a mechanizmů vzniku těchto vad.

    Školitel: Šenberger Jaroslav, doc. Ing., CSc.

  11. Studium tažení povlakovaných plechů s plazmo-chemickou předúpravou povrchu.

    Výzkum vlivu plazmo-chemické předúpravy povrchu vybraných druhů plechů na mechanické a technologické vlastnosti povlaku na kovovém základu. Vliv jednotlivých procesních parametrů a konstrukčního uspořádání použitého plazmového systému na adhezi povlaku a jeho tvařitelnost v systému ocelový plech-povlak.

    Školitel: Dvořák Milan, doc. Ing., CSc.

  12. Studium vlivu rychlostních a teplotních parametrů na tvařitelnost tepelně zpevňujících dvoufázových ocelí.

    Na vybraných dvoufázových tepelně zpevňujících ocelích používaných při výrobě dílců pro automobily posoudit nerovnoměrnost rozložení deformací a strukturních změn a posoudit vliv zvýšených teplot a rychlostí deformace na jejich tvařitelnost. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace jako materiálové modely vhodné do výpočtových modelů současných programů.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  13. Studium vlivu rychlostních a teplotních parametrů na tvařitelnost superslitin Ni

    Na vybraných superslitinách Ni používaných při výrobě dílců pro chemický, letecký a jaderný průmysl posoudit nerovnoměrnost rozložení deformací a strukturních změn a posoudit vliv zvýšených teplot a rychlostí deformace na jejich tvařitelnost. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace jako materiálové modely vhodné do výpočtových modelů současných programů.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  14. Vývoj nových metod a expertních systémů technologického projektování

    Práce je zaměřena na vývoj nových metod a expertních systémů v dosud nepokrytých oblastech činností technologického projektování. Na základě modelu činností technologického projektanta je tedy nutno zpracovat inventarizaci existujících metod a exp. systémů a na činnosti které jsou dosud nepokryty zpracovat nové, automatizované metody

    Školitel: Hlavenka Bohumil, prof. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.