Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Nově otevřená budova výzkumného centra CEITEC VUT, která stojí v kampusu Pod Palackého vrchem, byla vyhlášena jako stavba roku Jihomoravského kraje 2016. O první místo v kategorii staveb občanské vybavenosti se dělí spolu s archeoparkem Pavlov. Ve studentské kategorii, kam mohli studenti přihlašovat své diplomové a doktorské práce, byli oceněni za Fakultu architektury Petra Buganská, Filip Musálek, David Zatloukal a Adam Guzdek, za Fakultu stavební pak Karolina Bajgarová, Jakub Soška, Michal Králík a Filip Gladiš.
Špičkové vědecko-výzkumné centrum CEITEC představuje tzv. evropské centrum excelence. Vysoké učení technické jeho prostřednictvím zaštiťuje výzkumné programy zaměřené na pokročilé materiály a pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie. Nový komplex čtyř budov ukrývá například tzv. čisté laboratorní prostory, které jsou několikanásobně čistější než operační sál. V rámci výzkumných institucí se jedná o největší čisté prostory v ČR. Laboratoř pro analýzu nanostruktur představuje místo s desetkrát nižší koncentrací prachových částic oproti pokojovému vzduchu. A laboratoř pro přípravu nanostruktur, kde je riziko kontaminace nanotechnologického vzorku ještě vyšší, eviduje dokonce desettisíckrát méně prachových částeček na kubickou stopu a je přístupná jen ve speciálním laboratorním skafandru.
„Udělené první místo v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2017 zcela zaslouženě oceňuje moderní a účelnou stavbu, která při projektování a výstavbě vyburcovala zapojené projekční, stavební a technologické firmy k nejvyšším odborným výkonům. Stavba centra CEITEC na VUT v Brně je skutečně ojedinělým špičkovým technickým dílem, které nemá v České republice obdoby. Vybudovaná vědecká infrastruktura se tak úspěšně zařadila na evropskou cestovní mapu a přinese České republice a české vědě konkurenční výhodu v evropském vědeckém prostoru,“ oceňuje ředitel centra Radimír Vrba špičkové parametry stavby.
Základní kámen sídla CEITEC VUT byl položen v létě 2012, stavba pak byla dokončena o čtyři roky později. Projektantem objektu byl Arch.Design s.r.o. a stavba přišla na 625 mil. korun.
Autor: Igor Šefr
Soutěž Stavba Jihomoravského kraje každoročně vyhlašuje Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Jejím posláním je prezentace a propagace kvalitních výstavbových projektů v kraji a přiblížení nejlepších stavebních děl a jejich tvůrců jak širší laické, tak i odborné veřejnosti. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 39 projektů v sedmi kategoriích. Nejvíce staveb bylo v kategorii Stavby občanské vybavenosti. Podrobné výsledky v jednotlivých kategoriích jsou zveřejněny na webu soutěže.
Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková