Detail oboru

Strojírenská technologie

FSIZkratka: D-STGAk. rok: 2010/2011

Program: Strojírenská technologie

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: Akreditace do: 1.3.2012

Profil

Ve studiu strojírenské technologie je možné se specializovat na oblast technologie obrábění a její optimalizaci, technologiei tváření a svařování, a slévárenství , řízení výroby, aplikace modelování na strojích a počítačové simulace.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Analýza životnosti nástrojů pro tváření za studena

    Analýza tvářecího procesu a jeho parametrů (tvářecí síla, deformace, teplota a stav napjatosti atd.), je velmi důležitá nejen pro ovlivnění kvality vyráběných součástí, ale i ovlivnění životnosti tvářecích nástrojů. Hlavní zaměření práce spočívá v experimentálním ověření a sledování konkrétního tvářecího nástroje v tvářecím procesu. Na základě analýzy výsledků bude stanoven mechanizmus opotřebení nástrojů a hodnocen jeho vliv nejen na životnost nástrojů, ale i a na možnost ovlivnění kvality finálních součástí. Výsledky experimentálních prací budou ověřeny rovněž počítačovou simulací.

    Školitel: Rumíšek Pavel, doc. Ing., CSc.

  2. Hodnocení technologické tvářitelnosti povrchově upravených plechů

    Povrchové úpravy tenkých plechů vytvářejí svým působením v konkrétním tvářecím procesu limitní meze tvářitelnosti a řadu technologických omezení jejich zpracovatelnosti. Současně mají zásadní dopad na výběr technologických metod a kladou rovněž zcela specifické požadavky nejen na materiálové charakteristiky, ale i technologické podmínky zpracování. Práce má za úkol provést rozbor jednotlivých druhů omezení, souvisejících s povrchovou úpravou plechů, definovat mezní hodnoty technologické tvářitelnosti, navrhnout metody jejich prověřování a zkoušení a specifikovat vhodnost konkrétních technologických metod a podmínek při zpracování plechů s různými druhy a typy povrchových úprav.

    Školitel: Rumíšek Pavel, doc. Ing., CSc.

  3. Optimalizace technologického procesu hlubokého tažení

    Práce je zaměřena na měření a hodnocení spolehlivosti parametrů, používaných jako vstupní data do počítačového modelování v simulaci hlubokého tažení. Další část je zaměřena na zjišťování vlivu změn zkoumaných vstupních parametrů na výsledky simulace. Srovnáním výsledků experimentů a simulací vyplynou v závěru práce praktická doporučení pro využití vstupních dat, zadávaných při simulaci hlubokého tažení, včetně hodnocení míry jejich spolehlivosti.

    Školitel: Rumíšek Pavel, doc. Ing., CSc.

  4. Řízení krystalizace masivních odlitků

    Výroba masivních odlitků představuje specifickou oblast slévárenské technologie související zejména s kinetikou tuhnutí. Práce je zaměřena do oblasti řízení krystalizace a intenzifikace rychlosti chladnutí a tuhnutí s cílem potlačit vznik vad souvisejících s dlouhou dobou tuhnutí masivních odlitků.

    Školitel: Záděra Antonín, doc. Ing., Ph.D.

  5. Vývoj metalurgie slitin TiNi s pamětí tvaru

    Vývoj výrobního postupu umožňujícího řízení chemického složení a obsahu nečistot ve slitině během tavení a odlévání téměř stechiometrických slitin NiTi ve vakuové indukční peci.

    Školitel: Zemčík Ladislav, prof. Ing., CSc.

  6. Vývoj nových metod a nástrojů při hodnocení jakosti slitin Al litých pod tlakem

    Vytvoření komplexních nástrojů jakosti pomocí analytických vztahů mezi parametry tuhnutí a mikrostrukturními charakteristikami po odlití (index kvality). Mechanické parametry je možné simulací predikovat (MAGMA + SIMTEC) a řízením licího procesu optimalizovat a vytvořit tak kriteriální funkce. Kritický rozbor napěťových vztahů experimentálně a simulačně. Optimální způsob tepelného zpracování pro snížení zbytkových pnutí. Konkurenceschopnost pomocí QFD s využitím SPC.

    Školitel: Čech Jaroslav, prof. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.