Detail publikace

VYUŽITÍ TRIBOLOGICKÝCH METOD PRO PREDIKCI OPOTŘEBENÍ DENTÁLNÍCH VÝPLŇOVÝCH MATERIÁLŮ

SVOBODA, P. ŠIKULA, P. VRBKA, M. NEČAS, D. ROUBALÍKOVÁ, L.

Originální název

VYUŽITÍ TRIBOLOGICKÝCH METOD PRO PREDIKCI OPOTŘEBENÍ DENTÁLNÍCH VÝPLŇOVÝCH MATERIÁLŮ

Anglický název

APPLICATION OF TRIBOLOGICAL METHODS FOR PREDICTION OF WEAR OF DENTAL FILLING MATERIALS

Typ

článek v časopise - ostatní, Jost

Jazyk

čeština

Originální abstrakt

Úvod a cíl práce: Tribologické metody nacházejí široké uplatnění nejen na poli technických věd, ale stále častěji také v oblasti humánní a veterinární medicíny. Sledování opotřebení biologických a protetických materiálů je dnes již běžnou součástí protokolů zkoušek u kloubních náhrad. I z tohoto pohledu je využití tribologie v zubním lékařství logickým krokem při vývoji a zátěžovém sledování řady materiálů používaných u výkonů záchovné a protetické stomatologie, ale také v oblasti dentální hygieny při čištění, včetně depuračních technik. Výsledky: Jako klíčové se jeví vytvoření odpovídajících podmínek pro simulaci kontaktu v prostředí, které se co nejvíce přiblíží reálným poměrům v ústní dutině. Vedle optimalizace zátěže je žádoucí následné vyhodnocení vhodnou defektoskopickou metodou, která tak doplňuje vlastní tribologii. Závěr: Tento komplexní přístup umožňuje již v rámci vývoje získat cenné informace o vlastnostech nového materiálu a případně jej modifikovat.

Anglický abstrakt

Introduction and aim: Tribological methods are widely used not only in the field of technical sciences, but increasingly also in the field of human and veterinary medicine. Monitoring the wear of biological and prosthetic materials is now a common part of test protocols for joint replacements. From this point of view, the use of tribology in dentistry is a logical step in the development and stress monitoring of a number of materials used in restorative and prosthetic dentistry, but also in the field of dental hygiene in cleaning, including depuration techniques. Results: The creation of appropriate conditions for the simulation of contact in an environment that is as close as possible to the real conditions in the oral cavity seems to be crucial. In addition to stress-stain optimization, a subsequent evaluation by a suitable defectoscopic method is desirable to complement the issue of tribology. Conclusion: This comprehensive approach makes it possible to obtain valuable information on the properties of the new material through its development and, if necessary, to modify it.

Klíčová slova

trvalý výplňový materiál, fyzikální a mechanické vlastnosti, tribologie, opotřebení, tření, topografie třecích povrchů

Klíčová slova v angličtině

permanent filling material, physical and mechanical properties, tribology, wear, friction, topography of rubbing surfaces

Autoři

SVOBODA, P.; ŠIKULA, P.; VRBKA, M.; NEČAS, D.; ROUBALÍKOVÁ, L.

Vydáno

13. 12. 2021

Nakladatel

Česká stomatologická komora, IČO: 00224286

Místo

Slavojova 22, Praha 2, PSČ 128 00, Česká republika

ISSN

1213-0613

Periodikum

Česká Stomatologie a Praktické zubní lékařství. Česká lékařská společnost J.E.Purkyně FF FP

Ročník

121

Číslo

4

Stát

Česká republika

Strany od

108

Strany do

115

Strany počet

8

URL

BibTex

@article{BUT176755,
  author="SVOBODA, P. and ŠIKULA, P. and VRBKA, M. and NEČAS, D. and ROUBALÍKOVÁ, L.",
  title="VYUŽITÍ TRIBOLOGICKÝCH METOD PRO PREDIKCI OPOTŘEBENÍ DENTÁLNÍCH VÝPLŇOVÝCH MATERIÁLŮ",
  journal="Česká Stomatologie a Praktické zubní lékařství. Česká lékařská společnost J.E.Purkyně FF FP",
  year="2021",
  volume="121",
  number="4",
  pages="108--115",
  issn="1213-0613",
  url="https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-stomatologie/2021-4-21/vyuziti-tribologickych-metod-pro-predikci-opotrebeni-dentalnich-vyplnovych-materialu-129328/download?hl=cs"
}