Inteligentní budovy

CAFM


V roce 2023 probíhá testovací provoz dvou SW pro CAFM (Computer-aided Facility Management) na objektech Fakulty strojního inženýrství. Na základě tohoto testování vypracujeme analýzu a rešerše CAFM za účelem zjištění výhod/nevýhod těchto systémů pro potřeby univerzity a pro zpracování veřejné zakázky na výběr digitální aplikace. Při testování a implementaci software aktivně spolupracujeme se studenty Fakulty stavební.

Pasportizace pozemků a budov


Aktivně řešíme digitalizaci pasportizace pozemků VUT, testujeme možnosti pasportizace objektů a do budoucna uvažujeme i o pasportizaci technologií. Digitální pasportizace by měla napomoci transformaci řízení budov do digitálního světa jako prvního podpůrného kroku pro nasazení SW pro CAFM.

Building Management System


BMS (Building Management System VUT) je systém pro monitoring a ovládání veškerých technologií vnitřního vybavení budov VUT. Svým rozsahem je BMS VUT jednou z největších instalací v Evropě realizované na platformě Honeywell. Je postaven na systému EBI (Enterprise Building Integrator). Po jeho plánovaném upgradu poskytne BMS dostatečné technické zázemí k nasazení systému pro aktivní energetický management, který nám umožní lépe sledovat spotřebu energií a vody, a také nabídne zvýšení komfort uživatelům z hlediska regulace parametrů vnitřního prostředí.

Energetický management


V rámci nakládání s energiemi klademe velký důraz na zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie (OZE). Ty jednak snižují provozní náklady, ale také vedou k určité energetické nezávislosti a redukci envirornmentální zátěže budovy. U nových stavebních projektů VUT uplatňujeme princip "Do No Significant Harm" a standard "nearly Zero Energy Building". Na základě provedeného auditu zaměřujeme naši pozornost na možnosti instalace a využití fotovoltaiky (FVE). Přestože by její využití mělo minimální dopad na celkovou roční spotřebu, vnímáme její velký potenciál v environmentální oblasti a možnostech rozvoje v oblasti obnovitelných zdrojů. Plánujeme vypracování studie proveditelnosti instalace FVE a vhodnosti jejího využití pro pozemky, areály a budovy VUT. FVE panely jsou již nyní osazeny na několika budovách VUT, ovšem jedná se o menší množství sloužící spíše k výukovým a výzkumným účelům. Veškerá energie z těchto panelů je spotřebována pro vlastní provoz a účely výuky.

Odpovědnost: Mgr. Marta Vaňková