Detail předmětu

Měřicí technika

FCH-BCT_EMTAk. rok: 2010/2011

Předmět si klade za cíl seznámit posluchače s moderními metodami měření, které jsou využívány v chemicko-inženýrské a biotechnologické praxi. Po absolvování předmětu studenti budou rozumět základním postupům souvisejícím s využíváním měřících zařízení v laboratořích a průmyslové praxi. Budou schopni navrhnout a aplikovat techniku pro měření konkrétních fyzikálních a chemických veličin jak v technologické praxi, tak i při návrhu a kontrole laboratorních experimentů. Rovněž budou schopni posoudit relevanci naměřených experimentálních dat a určit nejistotu měření vyplývající s použití dané měřící metody a zařízení.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

4

Výsledky učení předmětu

Po absolvování předmětu studenti budou rozumět základním postupům souvisejícím s využíváním měřících zařízení v laboratořích a průmyslové praxi. Budou schopni navrhnout a aplikovat techniku pro měření konkrétních fyzikálních a chemických veličin jak v technologické praxi, tak i při návrhu a kontrole laboratorních experimentů. Rovněž budou schopni posoudit relevanci naměřených experimentálních dat a určit nejistotu měření vyplývající s použití dané měřící metody a zařízení.

Prerekvizity

Základní znalosti fyziky na úrovni středoškolského kurzu.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

přednášky a cvičení s elearningovou podporou

Způsob a kritéria hodnocení

V průběhu semináře studenti řeší zadané teoretické a experimentální úlohy. Nezbytná je důkladná příprava před hodinou zahrnující jak daný teoretický aparát, tak i měřící metodiku. Důraz je kladen rovněž na kritické zhodnocení dosažených výsledků včetně stanovení nejistoty měření. Pro udělení zápočtu je nutné absolvovat všechny cvičení a vypracovat písemné referáty o měření v požadovaném rozsahu a formě. Náplní cvičení je rovněž semestrální projekt, v rámci kterého studenti zpracují problematiku aplikace měřící techniky v chemické praxi v oblasti dle vlastního výběru. Studium je průběžně hodnoceno na cvičeních, finální hodnocení je obsahem zkoušky.

Osnovy výuky

Přednášky jsou členěny do čtyř tematických celků:
1. Úvod: metrologie, základy teorie měření, neurčitost měření.
2. Měření elektrických veličin: aktivní a pasivní elektrické veličiny, digitalizace a číslicové zpracování signálu, měřicí přístroje, automatizované měřící systémy.
3. Neelektrické měřící systémy: optické systémy, lasery, mikrovlnné a ultrazvukové systémy používané v chemii a biotechnologiích.
4. Měřicí technika pro chemické inženýry: měření teploty, měření tlaku a vakuová technika, měření průtoku a proteklého množství, měření polohy hladiny a další principy měření.
5. Regulační a řídicí systémy, základy regulace a automatizace

V rámci praktických cvičení se studenti seznámí s vybranými zařízeními při měření různých parametrů chemických a biotechnologických procesů. Důraz bude kladen rovněž na zpracování a kritické vyhodnocení výsledků měření při monitoringu, řízení a kontrole chemických a biotechnologických procesů.

Učební cíle

Cílem předmět je seznámit posluchače s moderními metodami měření a měřící technikou využívánou v chemicko-inženýrské praxi.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Povinnou součástí prezenční i kombinované formy studia je seminář v rozsahu dvě hodiny týdně pro prezenční studium a jedna hodina týdně pro studium kombinované. Kombinovaná forma výuky je podporována elearningovým kurzem v rámci kterého jsou studentům k dispozici učební opory zahrnující elektronické učební texty, prezentace z přednášek, návody k jednotlivým úlohám řešeným na semináři a další. Pro zpracování semestrálního projektu, který je nedílnou součástí hodnocení, jsou ve druhé polovině semetsru vyhrazeny 4 konzultační termíny, v rámci kterých je nutno konzultovat výběr tématu práce, osnovu a návrh obsahu práce, rozpracovanou práci a nakonce práci prezentovat. Účast na konzultacích je povinná pro prezenční i kombinovanou formu studia.

Doporučená literatura

Gescheidtová E, Měření v elektrotechnice, Vutium, Brno, 2002 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPCP_CHCHT bakalářský

    obor BPCO_CHTOZP , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BKCP_CHCHT bakalářský

    obor BKCO_CHTOZP , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný
    obor BKCO_CHM , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BPCP_CHCHT bakalářský

    obor BPCO_CHM , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BKCP_CHCHT bakalářský

    obor BKCO_SCH , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BPCP_CHCHT bakalářský

    obor BPCO_SCH , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BPCP_CHTP bakalářský

    obor BPCO_BT , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BKCP_CHTP bakalářský

    obor BKCO_BT , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BPCP_CHTP bakalářský

    obor BPCO_CHP , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program BKCP_CHTP bakalářský

    obor BKCO_PCH , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program CKCP_CZV celoživotní vzdělávání (není studentem)

    obor CKCO_CZV , 1. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor