Bachelor's Thesis

Movement Alters Meaning

Final Thesis 2.14 MB

Author of thesis: Jonáš Kirchner

Acad. year: 2025/2026

Supervisor: MgA. Jozef Ondrík

Reviewer: MgA. Andreas Gajdošík

Abstract:

Movement Alters Meaning is a project based on a fascination with the relationship between humans and technology. Taking the form of an interactive installation, the work seeks to pause the participant in the present moment and prompt them to become aware of the swipe gesture, which they are familiar with from the world of mobile devices. The project aims to induce a state akin to meditation in the visitor through repetition. Interaction with the work evolves into an individual, deeply subjective experience. The participant is not constrained by the conventional meaning of the word “swipe,” and it is entirely up to them how they perform this movement during the interaction. The work offers the freedom that users have lost in the very act of using smart devices, while simultaneously focusing on the visualization of this gesture.

Keywords:

interaction, installation, simulation, swipe, movement, projection, fabric

Date of defence

18.06.2026

Result of the defence

Defended (thesis was successfully defended)

znamkaBznamka

Grading

B

Process of defence

Student představil interaktivní instalaci zaměřenou na zkoumání gesta swipu a jeho významu v prostředí dotykových obrazovek. Následně byly přečteny posudky vedoucího práce a oponenta a student odpověděl na položené otázky. V diskusi komise otevřela témata interakce, způsobu ovládání instalace a významu gesta swipu v kontextu práce. Autor uvedl, že jej nezajímal kulturní obsah tohoto gesta, ale především jeho somaestetický a designový rozměr v prostředí dotykových rozhraní. Komise se dále věnovala otázkám dekonstrukce mobilního rozhraní a fungování interaktivity. Autor vysvětlil, že instalace upozorňuje na běžně automatizované pohyby a způsoby ovládání, které jsou v mobilních zařízeních často neviditelné. Současně reflektoval technická omezení instalace a možnosti dalšího vývoje, zejména v oblasti snímání pohybu a citlivosti interakce. Komise ocenila poetickou a metaforickou rovinu projektu, založenou na principu odhalování a zahalování závěsu, a doporučila dále rozvíjet interaktivní složku práce. Závěrem komise ocenila originální uchopení tématu a propojení designového výzkumu s uměleckou instalací.

Language of thesis

Czech

Faculty

Department

Study programme

Design (DES_B)

Composition of Committee

Mgr. Šárka Svobodová, Ph.D. (předseda)
MgA. Jozef Ondrík (místopředseda)
M.Sc. Denisa Kollarová (člen)
MgA. Valentýna Landa Filípková (člen)
Mgr. Barbora Šedivá, Ph.D. (člen)
MgA. Andreas Gajdošík (člen)
Mgr. Miroslav Maixner, Ph.D. (člen)
MgA. Vojtěch Vaněk (člen)

Supervisor’s report
MgA. Jozef Ondrík

Grade proposed by supervisor: A

File inserted by supervisor Size
Bakalarska_prace_posudek_vedouciho_Kirchner.pdf 214,18 kB

Reviewer’s report
MgA. Andreas Gajdošík

Topics for thesis defence:
  1. V jakém kontextu si představujete dílo vystavené? (Vzhledem k inspiračním zdrojům, je to galerie, festival, veletrh?)
  2. Vnímáte terapeutické rozměry díla, zejména ve vztahu k deplatformizaci a opouštění sociálních sítí?

Grade proposed by reviewer: A

File inserted by the reviewer Size
posudek oponenta [.pdf] 179,03 kB

Responsibility: Mgr. et Mgr. Hana Odstrčilová