Přístupnostní navigace
E-application
Search Search Close
Detail publikačního výsledku
BALÍK, M.
Original Title
Použití analyzátoru MLSSA a příklady měření impulsových odezev v prostorách Purkyňova 118.
English Title
Application of MLSSA analyzer and examples of impulse response measurement on the Purkyňova 118 premises
Type
Peer-reviewed article not indexed in WoS or Scopus
Original Abstract
Článek referuje o metodě MLS a o jejím použití pro měření impulsových odezev a jejich obálek. V článku jsou publikovány některé výsledky měření impulsových odezev v prostorách Purkyňova 118 při použití analyzátyoru MLSSA, který je právě na metodě MLS založen.
English abstract
The paper reports about MLS method and its usage for impulse response and its envelope mesurement. In the paper some results of impulse response measurement on the Purkyňova 118 premises are published. The measurements were performed with the help of MLSSA, which is based on MLS method.
Keywords
impulsní odezva, akustická měření, posloupnosti s maximální délkou
Key words in English
impulse response, acoustic measurements, maximum length sequences
Authors
RIV year
2011
Released
14.08.2003
ISBN
1213-1539
Periodical
Elektrorevue - Internetový časopis (http://www.elektrorevue.cz)
Volume
2003
Number
26
State
Czech Republic
Pages from
1
Pages count
10
Full text in the Digital Library
http://hdl.handle.net/
BibTex
@article{BUT41649, author="Miroslav {Balík}", title="Použití analyzátoru MLSSA a příklady měření impulsových odezev v prostorách Purkyňova 118.", journal="Elektrorevue - Internetový časopis (http://www.elektrorevue.cz)", year="2003", volume="2003", number="26", pages="10", issn="1213-1539" }