• Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Zlatá cesta Open Access

Publikování Zlatou cestou Open Access znamená publikovat své texty v časopisech s otevřeným přístupem. Otevřený přístup k časopisu nebo článkům je zajištěn ze strany vydavatele. Konečný uživatel již nenese žádnou finanční zátěž a nemusí za informace platit. Avšak proces publikování a hlavně proces peer-review není zdarma.

gold open access

Kdo tedy zaplatí vydání článku?

Finanční zátěž publikování v OA na sebe mohou přebírat instituce, které časopisy vydávají. Celý proces publikování je pak hrazen ze zdrojů vydavatele. Většinou to bývají univerzitní časopisy. Autor již pak může publikovat v daném časopise bez poplatků.

Velmi často se finanční zátěž přesouvá na samotného autora a je tedy nutné za publikování textu v časopise OA zaplatit (např. časopisy nakladatelství PLoS, BioMed). Poplatek za publikování jednoho článku je však vysoký i několik tisíc dolarů!

Autor proto může zažádat o grant, které vypisují jednotlivé instituce (např. Akademie Věd ČR http://www.lib.cas.cz/openaccess/) nebo národní agentury (např. Rada pro výzkum Velké Británie http://www.rcuk.ac.uk/research/outputs/). Na VUT v Brně také existuje fond na podporu publikování v režimu Open Access.

Podpora otevřeného přístupu

Při výběru časopisu si však dávejte pozor na tzv. predátorské vydavatele. Ti se snaží pouze na přístupu OA přiživit a vědě nepřináší žádný užitek! Publikování u těchto vydavatelů často neprobíhá prostřednictvím klasického recenzního řízení, důležitější je zaplacení publikačního poplatku. Jejich seznam naleznete třeba na https://beallslist.weebly.com.

Hybridní přístup

Vyskytují se i takzvané hybridní časopisy, kdy si autor zaplatí OA přístup pouze pro svůj článek v daném časopise, ten je pak přístupný volně. Ostatní články v časopise jsou dále zpoplatněny (např. časopisy vydavatelství Elsevier, Springer). Otázkou je, zda tento model odpovídá jednomu ze základních cílů hnutí Open Access - snižování nákladů spojených s vědeckým publikováním.

Máte dotaz k Open Access?

Kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře!

21.05.2024 07:04:01
php 0.03s, sql 0.00s
bulldog6, cdbx2