• Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Zelená cesta Open Access

Definice Zelené cesty:
Model otevřeného přístupu založený na zpřístupňování vědeckých textů, především preprintů a postprintů, prostřednictvím jejich uložení v otevřeném repozitáři.Otevřený přístup zajišťuje autor, který si musí počínat tak, aby nebyla narušena práva k dílu případných třetích osob (nejčastěji vydavatele). [zdroj tdkiv]

zelená cesta open access

Dnes již má mnoho vydavatelů svých smlouvách povoleno, aby autor své texty vložil do repozitáře (tzv. self-archiving, autoarchivace). Bývají to buď preprinty (text, který ještě neprošel recenzním řízením) nebo postprinty (text, který již prošel recenzním řízením, ale není graficky upraven dle normy časopisu).

Politiky vybraných nakladatelů:

Občas vydavatel dává na autoarchivaci několikaměsíční embargo. Autor v tom případě může článek do repozitáře uložit a zveřejnit až po uplynutí embarga.

Zda vydavatel autoarchivaci umožňuje, je možné zjistit přímo ve smlouvě nebo na stránkách databáze SHERPA/RoMEO (http://www.sherpa.ac.uk/romeo/).

Repozitáře, kde můžete vložit svůj text, mohou být:

Vložte svůj článek do Digitální knihovny VUT!

Pokud byste měli zájem uveřejnit svůj článek v Digitální knihovně VUT, naši knihovníci pro vás zajistí veškerý servis včetně zjištění pravidel pro autoarchivaci u konkrétních případů. Vice informací a kontakty získáte na adrese https://vutbr.cz/uk/digitalni-knihovna/jak-zverejnit

Máte dotaz k Open Access?

Kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře!

21.05.2024 06:20:04
php 0.06s, sql 0.00s
bulldog2, cdbx1