• Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Jak vyhledávat v Primo?

Pokud hledáte odborné dokumenty k určitému tématu, je dobré vyhledávat právě v systému Primo. Vyhledávání je velice snadné. Hned na úvodní stránce je nabídnuto pole pro jednoduché vyhledávání, do kterého zapíšete jedno nebo více slov, která vyjadřují to, co hledáte, a kliknete na tlačítko Hledat.

hledání v Primo

Systém Primo předpokládá, že hledáte všechna slova, která jsme zapsali, pokud nepoužijete mezi slovy operátory OR nebo NOT.

Pokud vyhledávání neomezíte na konkrétní zdroj (např. Katalog VUT), vyhledává Primo ve všech zdrojích, které obsahuje, tj. v elektronických informačních zdrojích předplacených na VUT, v souborném katalogu knihoven VUT, digitální knihovně VUT a ve volně dostupných zdrojích. Vyhledávání lze samozřejmě snadno omezit na jednotlivé zdroje a vyhledávat např. pouze v Digitální knihovně VUT.

Velmi důležité je, v jakém jazyce zadáváte hledaná slova. V knihovním katalogu jsou klíčová slova nebo předmětová hesla v češtině, naopak v Online zdrojích je naprostá většina informací v angličtině.

Pokud jste nenalezli přesně to, co jste hledali, nebo je výsledků příliš mnoho, můžete použít pokročilé vyhledávání (vpravo vedle pole pro hledání).

pokročilé vyhledávání

V pokročilém vyhledávání můžete dotaz omezit podle data vydání, typu dokumentu a jazyka dokumentu. Dále můžete vyhledávat v názvech dokumentu, podle autorů, předmětu, ISSN či ISBN. Můžete také omezit vyhledávání pouze na dokumenty dostupné v plném textu.

Se seznamem výsledků lze dále pracovat – upřesnit výsledky podle typu zdroje, tématu, autora, sbírky, data vytvoření, jazyka a dalších kritérií. Z výsledku lze vyfiltrovat recenzované časopisu, online dokumenty v plném textu či dokumenty dostupné v knihovnách VUT. Dotaz lze také rozšířit i na články bez plného textu.

Výsledky lze řadit podle relevance, data, oblíbenosti, autora či názvu.

U každé položky v seznamu výsledků vidíme, o jaký typ dokumentu se jedná (např. kniha, disertace, článek). Jsou uvedeny základní bibliografické informace (název, autor atd.). Také je ukázáno, zda je dokument dostupný. Online dokumenty dostupné v plném textu je možné v systému rovnou otevřít a číst.

Zjištění dostupnosti dokumentu

Pokud kliknete na název dokumentu nebo obecně na řádek s výsledkem vyhledávání, otevře se vám okno s detailními informacemi. Můžete si také rozkliknout Podrobnosti , kde se dostanete k podrobným informacím o dokumentu (co je jeho předmětem, podrobné bibliografické informace apod.)

podobnosti záznamu

Své dotazy i výsledky si můžete uložit do oblíbených.


Publikováno: 04.06.2015 07:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/uk/primo/f33307/d87172

21.07.2024 15:15:07
php 0.05s, sql 0.00s
bulldog2, cdbx1