GENDER AUDIT "Plán genderové rovnosti" (PGR)

DOKUMENT PLÁN GENDEROVÉ ROVNOSTI

Dokument ke stažení:
PLÁN GENDEROVÉ ROVNOSTI VUT PRO OBDOBÍ 2022-2024

PROCES GENDER AUDITU - "Plán genderové rovnosti" (PGR)

Na základě v září – prosinci 2021 proběhlého auditu rovných příležitostí byl na VUT zpracován Plán rovných příležitostí (PGR), anglicky Gender Equality Plan (tzv. GEP). Plán genderové rovnosti je nástrojem pro systematické zajištění pozornosti, kterou instituce věnuje tématu rovnosti příležitostí v instituci. Je to soubor cílů, jichž má být dosaženo v konkrétním časovém horizontu, aktivit a opatření, které mají naplnění daných cílů zajistit. Plán genderové rovnosti představuje pro instituci závazek věnovat se podpoře rovných příležitostí a je součástí její strategie rozvoje lidských zdrojů a jejich řízení.

Dokument byl projednán v lednu 2022 ve vedení VUT a dále s vedením fakult a součástí a předložen jim k připomínkám. Připomínky a komentáře byly zapracovány a v únoru 2022 byl PGR projednán a schválen vedením VUT a byla o něm podána informace na AS VUT.
PGR je zpracován v ČJ/AJ tak, jak ukládá institucím povinnost stanovená Evropskou komisí a včetně závazku vedení zajistit jeho naplnění, je zveřejněn oboujazyčně na webových stránkách VUT.

Audit rovných příležitostí pro VUT Brno provedla nevládní organizace Gender Studies, o.p.s., která má s podobným typem analýz bohaté zkušenosti.
Celý proces na VUT zastřešuje Personální odbor Rektorátu. Bližší informace získáte u Ing. Bohdany Šlégrové nebo Mgr. Veroniky Slezáčkové.

Velké poděkování všem zaměstnancům a studentům, kteří se zúčastnili fokusních skupin i individuálních rozhovorů.


DŮVODY REALIZACE GENDEROVÉHO AUDITU

Projekty Horizont Evropa - Horizont Evropa přináší nové požadavky v oblasti genderové rovnosti. Veřejné vysoké školy a výzkumné organizace potřebují mít zpracované Plány genderové rovnosti (PGR) a zároveň zohlednit genderovou dimenzi v samotném obsahu výzkumu a inovací. Plány genderové rovnosti budou jednou z podmínek způsobilosti (eligibility criterion) pro předkladatele projektů do Horizontu Evropa, a to počínaje výzvami s uzávěrkou v roce 2022, do té doby trvá přechodné období.

Ostatní projekty - Ostatní řešené projekty na poli národních dotací s budoucí prognózou povinnosti Genderového auditu. (TA ČR, GA ČR, OP VVV apod.)

HR AWARD (HRS4R) - Dle Akčního plánu z 09/2020 má VUT tuto problematiku v několika Akčních cílech. Předložení řešení této problematiky se VUT zavázalo do ledna 2023. Například: Kontinuální a efektivní zavádění pracovní diverzity v provázanosti na slaďování pracovního a soukromého života do kultury a praxe na VUT v Brně.


CO JE TO GENDER AUDIT?

Jedná se o audit výzkumných a jiných organizací, který je prováděn na základě Standardu daného Úřadem vlády ČR. Jeho cílem je analyzovat přístup organizace k procesům hodnocení, oceňování, vzdělávání či získávání zaměstnanců z pohledu zajištění rovnosti jejich příležitostí. Předmětem posuzování má být vyrovnanost a přirozenost genderového zastoupení ve vzdělávací, výzkumné a tvůrčí činnosti a jeho struktura s ohledem na odborný profil, zapojení v akademických a vedoucích funkcích, účast v projektech a s nimi související rovnost přístupů k oceňování a odměňování. Toto téma se dostalo do popředí zájmu Evropské unie, která vyžaduje jeho formální, nikoliv jen deklaratorní, uchopení veřejnými subjekty, které jsou příjemci evropských dotací. Na jeho základě musí veřejné instituce vypracovat tzv. plány genderové rovnosti, které mají jednak demonstrovat uvědomění si určitých souvisejících témat ze strany zaměstnavatele, a jednak identifikovat potřeby a navrhovat cesty k řešení případně shledaných nevyvážeností.

Existence těchto plánů a jejich fyzické doložení je od 1. 1. 2022 spolu se zajištěním politiky zvané „Open Science“, tj. zpřístupnění zdrojových dat výzkumu, jednou ze dvou podmínek limitujících účast evropských univerzit a výzkumných organizací v novém Rámcovém programu EU v oblasti výzkumu a vývoje zvaném Horizon Europe, ale i v dalších dotačních programech. Bez jeho doložené existence budou předkládané projekty buď přímo vyloučeny z hodnocení (Horizon Europe) anebo jim bude snižováno bodové hodnocení.

Vlastní posuzování „genderovosti“ přitom není jen o zjednodušeném pojetí redukovaném na otázku rovnosti příležitostí mužů a žen a jejich srovnávání v oblasti odměňování, jak se má často za to. Zahrnuje ale také hodnocení rovnosti příležitostí z pohledu věkového. Zabývá se přístupem k zaměstnancům nacházejícím se v určité životní etapě, např. k mladým akademikům, vč. doktorských studentů či post-doktorandů, asistentů aj., kteří na počátku své kariéry přirozeně zakládají rodiny, což přináší určité potřeby, které by zaměstnavatel měl či mohl vhodně reflektovat a, shledá-li za účelné a oprávněné, je vhodně řešit. Je to i jeden z nástrojů pro vytváření pracovních podmínek, které se mají stát atraktivní a stabilizační pro perspektivní zaměstnance v mladém věku a nebo naopak mají vytvořit příležitost, jak efektivně využít zkušeností nabytých zaměstnanci na konci pracovní kariéry. Audit se dotýká i přístupu zaměstnavatele k zaměstnancům odcházejícím i přicházejícím na mateřské a rodičovské dovolené a zejména vytváření podmínek pro jejich návrat do pracovního života s vědomím rodičovských povinností. Genderová politika je jeden z prvků kultury instituce jako celku a její péče o kvalitu pracovního života. Smyslem auditu je zmapovat a případně zlepšit pracovní podmínky a možnosti slaďování osobního a pracovního života, jak žen, tak i mužů, v různých životních etapách a posoudit rovnost příležitostí, kterou organizace pro svoje zaměstnance vytváří.

Audit je prováděn kombinací kvantitativních a kvalitativních metod. V kvantitativní části se jedná o analýzu interních materiálů a dotazníkové šetření (v případě VUT provedeno v rámci HR Award v r. 2020). Kvalitativní část tvoří individuální rozhovory s vybranými klíčovými pracovníky a skupinové rozhovory (tzv. fokusní skupiny) tvořené zástupci určitých skupin zaměstnanců (např. rodiče malých dětí, různé úrovně managementu, dojíždějící zaměstnanci, zaměstnanci 50+).

Výsledkem auditu je podrobná závěrečná zpráva o stavu instituce v dané oblasti. Závěry a doporučení z auditu budou sloužit organizaci jako podklad pro tvorbu Gender Equality Plan (Plán genderové rovnosti - PGR) anglicky tzv. GEP.

Na základě našich požadavků se audit zaměřil zejména na následující oblasti:

  • Rovné příležitosti a kombinace práce a rodičovství
  • Kultura pracovního prostředí na VUT (zvenku/zevnitř)
  • Kariérní rozvoj
  • Nábor/Výběr
  • Zastoupení žen a mužů na vedoucích pozicích
  • Opatření proti sexuálnímu obtěžování
  • Genderová dimenze ve vědě a výzkumu s důrazem na specifika VUT / Genderová dimenze ve výuce
  • Postdoci / Doktorské studium

    Odpovědnost: Ing. Bohdana Šlégrová