- Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.
Zástupci evropské univerzitní sítě CESAER jednali v Brně o budoucnosti technického vzdělávání a organizačních tématech
Vysoké učení technické v Brně hostilo zástupce evropských univerzit, kteří se 23. a 24. dubna sešli na zasedání pracovní skupiny pro vzdělávání a výuku výzkumné prestižní sítě technických univerzit CESAER. Na programu byly otázky podpory technického vzdělávání, role a modely řízení evropských univerzitních aliancí, návrhy na větší zapojení studujících do činnosti asociace nebo diskuze o aspektech doktorského vzdělávání. Zasedání se konalo jako součást slavnostního programu 125. výročí VUT.
Hosty z deseti předních evropských univerzity přivítal rektor VUT Ladislav Janíček, který se na úvod věnoval problematice zájmu o technické a přírodovědné obory v zemích EU. „Pro technické univerzity je reflexe poklesu zájmu o technické vzdělávání zcela klíčovou záležitostí. Sdílejme zkušenosti z jednotlivých evropských zemí a na základě dat diskutujme o souvislostech,“ vybídl rektor k další debatě o tématu, které je zásadní pro konkurenceschopnost a technologickou nezávislost EU.
Jednání pracovní skupiny pro vzdělávání a výuku poté pokračovalo diskuzí o větším zapojení studujících z jednotlivých členských univerzit do jednání asociace. Inspirací je pozitivní zkušenost s dvěma ročníky studentské soutěže CESAER Student Challenge, do jejíhož druhého kola se v minulém roce kvalifikoval také tým z VUT s projektem Healthy PA a jejíž finálová kola probíhala na valném shromáždění asociace.
Zbývající část programu úvodního dne patřila jednání na téma role a modelů řízení evropských univerzitních aliancí. Jak by měla vypadat budoucí spolupráce aliančních partnerů a aliancí navzájem? Jak v tomto směru nastavit legislativní, ekonomické nebo akademické rámce této spolupráce? Jak zdůraznil Roberto Zanino, člen představenstva CESAER, toto téma bude mít v budoucnosti významný vliv na vztahy mezi jednotlivými aliancemi a jejich partnery. Své zkušenosti s tématem prezentovala Sarah Fowkes, projektová manažerka evropské univerzitní aliance ENHANCE. Roberto Zanino také připomněl dokument The governance models of the European University Alliances, který v roce 2021 vytvořila Evropská univerzitní asociace. Pracovní skupina diskutovala o možnosti zabývat se tímto tématem ze specifického pohledu technických univerzit.
Následující den se jednání zaměřilo na otázky související s přípravou pracovní skupiny pro doktorské vzdělávání v oblasti inženýrství. Tato pracovní skupina se má zaměřit na téma přípravy doktorandů pro různé role, které budou zastávat mimo akademickou půdu, a také otázkou zapojení průmyslových partnerů ve všech fázích doktorského vzdělávání. K tématu nabídla prezentaci Yvonne Kinnaird, tajemnice pracovní skupiny CESAER pro inovace, která ve svém vystoupení nabídla příklady dobré praxe v oblasti průmyslových doktorátů jako nástrojů pro inovace v evropském průmyslu.
Ve stejný den pracovní skupina zveřejnila bílou knihu CESAER "Engineer of the Future", která je přehledem klíčových trendů v evropském inženýrském vzdělávání.
„Vysoké učení technické v Brně bylo skvělým hostitelem při příležitosti zahájení dvouletého pracovního plánu, který se věnuje formování pokroku v oblasti vysokoškolského vzdělávání. Nyní se těšíme, až přivítáme naše členy na výročním zasedání CESAER, které bude hostit University of Strathclyde a jehož tématem bude: ‚Inovační oblasti: od deeptech a podnikání k široce dostupným inovacím’," shrnula setkání Sophie Ratcliff, poradkyně CESAER pro vysoké školství.
Připravované výroční zasedání asociace CESAER v říjnu tohoto roku se zaměří právě na téma inovací, které je klíčové pro technicky zaměřené univerzity a také souvisí s tématem loňského zasedání, kterým byla udržitelnost. V říjnu 2023 se v Madridu sešlo 58 členských univerzit z 28 zemí. Zástupci univerzit přijali prohlášení o přínosu vysokých škol v oblasti vědy a techniky k udržitelnosti. Členské univerzity tak přijímají společenskou odpovědnost. Vlastním příkladem chtějí přispět k ekologičtější, sociálně a ekonomicky spravedlivější budoucnosti.
Součástí brněnského setkání byl také speciální program. Členové pracovní skupiny se seznámili se studentskými spolky VUT a jejich projekty – studentskou formulí týmu TU Brno Racing, s Chicken Wings, studentským týmem, který vyvíjí bezpilotní letouny, studentskou iniciativou YSpace, která se zaměřuje na vývoje vesmírných satelitů a také se StrojLab, univerzitní digitální dílnou, která prezentovala ponorku určenou pro průzkum zaplavených podzemních prostor. Byla prezentována koncepce studentské tvůrčí činnosti na VUT v Brně v oblasti technologií, architektury, designu a výtvarného umění jako tzv. učení výzvou (challenge based learning). Součástí prvního dne programu byla také návštěva vysokoškolského ústavu CEITEC VUT a zejména prezentace polovodičových laboratoří pro vývoj a výrobu chipů.
Zasedání pracovní skupiny pro vzdělávání a výuku bylo také klíčovou přípravu na nadcházející mezinárodní konference, které se konají v Brně při příležitosti 125. výročí VUT, a které se budou v různé míře zabývat tématem technického vzdělávání v evropském kontextu. V květnu proběhne Valné shromáždění Evropské univerzity EULiST, které je VUT členem, a v říjnu se bude konat Mezinárodní konference k technickému vzdělávání.
Zasedání pracovní skupiny se konalo jako součást slavnostního programu 125. výročí VUT.
Publikováno: 07.05.2024 22:35
Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d257883
Kontakt
Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz
Virtuální prohlídka
IČ 00216305
DIČ CZ00216305