• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Závěr kulatého stolu Podnikání z mého pohledu: podnikání na univerzity patří

U kulatého stolu Podnikání z mého pohledu spolu v úterý 26. 9. ve dvoraně rektorátu zasedla šestice složená ze zástupců akademické obce, představitelů Jihomoravského kraje, podnikatelů i investorů, aby debatovali nad tématy spojenými s podnikáním a jeho podporou v kontextu transferu znalostí. Společně došli k závěru, že i akademická půda, zvláště technických univerzit, může být významným iniciátorem a inkubátorem podnikatelských aktivit nejen na základě transferu výsledků výzkumu a vývoje svých akademických a vědeckých pracovníků, ale také tvůrčí činnosti studentů a může významně přispět k rozvoji podnikatelského prostředí v okruhu své působnosti. Zejména technické univerzity by měly ve studentech rozvíjet podnikatelské myšlení, podporovat jejich tvůrčí činnost a kreativitu, umění vnímat podnikatelský potenciál svých nápadů a motivovat je k jejich realizaci.

Účastníci kulatého stolu Podnikání z mého pohledu | Autor: Václav Koníček

Debaty se účastnil člen Rady Jihomoravského kraje Jíří Hlavenka, rektor Vysokého učení technického v Brně (VUT) Ladislav Janíček, obchodní poradkyně Jihomoravského inovačního centra Veronika Štěpánková, jednatel a současně ředitel výzkumu a vývoje Thermo Fisher Scientific Brno Petr Střelec, majitel firmy Plastic guys Ondřej Venclík a profesor z Fakulty podnikatelské VUT Vojtěch Koráb. Diskuse se soustředila na téma role podnikání ve společnosti a podnikání na univerzitách. Všichni hosté představili svou perspektivu v jednotlivých oblastech a shodli se, že podnikání je hybatelem společenského a ekonomického rozvoje a je potřeba zbořit mýty o tom, že na univerzity nepatří a zbavit jej negativních konotací.

Naopak akademická půda představuje skvělé prostředí pro podnikání, protože právě ve vědě a výzkumu vznikají poznatky, jejichž aplikace ve výrobě a produktech může následně přinášet zásadní konkurenční výhodu. Univerzity by ve společnosti měly vedle vzdělávání a výzkumu posílit přenos znalostí a výsledků výzkumu do praxe prostřednictvím podnikání. „Výsledky výzkumu a tvůrčí činnosti je třeba aplikovat, a vracet tak společnosti náklady, které byly vynaloženy na jejich vznik,“ uvedl Petr Střelec z Thermo Fisher Scientific Brno. „Především technické univerzity mají významný potenciál tyto výsledky realizovat prostřednictvím podnikání,“ řekl během debaty rektor VUT. „V době vzrůstající potřeby reflexe společenských potřeb a tlaku na aplikovatelnost výsledků výzkumu a vývoje nastává renesance konceptu podnikatelských univerzit,“ dodal rektor.

Účastníci kulatého stolu Podnikání z mého pohledu | Autor: Václav Koníček

Účastníci debaty jsou přesvědčeni o tom, že univerzity se mohou stát významným hráčem ve světě podnikání. Měly by být nejen místem, kde inovativní nápady vznikají, ale kde jsou i úspěšně realizovány všechny potřebné kroky k vytvoření finálního produktu včetně jeho uvedení na trh. Avšak aby byl přesun z akademické půdy do podnikání co nejpřirozenější, je třeba univerzitní prostředí liberalizovat a k podnikání motivovat jak akademické a výzkumné pracovníky, tak i studenty. Vysoké učení technické v Brně již několik let podporuje studentské podnikatelské nápady, například v rámci soutěže Pojď podnikat a někteří z účastníků této soutěže z nich dokonce již ve spolupráci s VUT start-up či spin off založili a nebo o jeho založení reálně jednají.

Vysoké školy jsou v celosvětovém měřítku v čele inovací a je třeba výsledky výzkumu dostat na trh. VUT se tomuto tématu aktivně věnuje prostřednictvím rozvíjeného podnikatelského a inovačního ekosystému contriBUTe, který pomáhá rozšiřovat povědomí o podnikání, podnikavosti a transferu znalostí a stojí i za organizací tohoto kulatého stolu. Cílem contriBUTe je přispět k rozvoji a vytvoření prostředí na VUT, kdy tvůrci nápadu neskončí pouze u myšlenky, ale bude jejich snahou ji přeměnit v realitu.

Autor: Václav Koníček


Publikováno: 29.09.2023 10:58

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d246102

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol