• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Díky nové učebně FEKT studenti získají kvalifikaci pro montáž fotovoltaiky a elektromobility

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) se rozšířila o novou laboratoř, fotovoltaický polygon, který studenti budou využívat jako učebnu pro trénink instalace fotovoltaických střešních systémů. Polygon vznikl ve spolupráci Vysokého učení technického Brně (VUT) a České fotovoltaické asociace (ČFA). Zástupci obou stran učebnu slavnostně otevřou ve středu 13. září v 10 hodin, kdy bude zpřístupněna i pro veřejnost. Návštěvnici tak získají možnost nahlédnout pod pokličku laboratorního testování fotovoltaiky.

Učebna slouží studentům k tréninku instalace fotovoltaických střešních systémů | Autor: Archiv FEKT a archiv ČFA

Není nad praktickou výuku. Proto FEKT VUT nově nabízí studentům předmětů se zaměřením na obnovitelné zdroje možnost získat odbornou praxi v sestavování střešních fotovoltaických systémů. Doposud byla teoretická výuka doplněna pouze o počítačové simulace. Vznik laboratoře umožní dosažení profesní kvalifikace „Elektromontér fotovoltaických systémů“ nebo „Montér dobíjecích stanic pro elektromobily“.

Úspěšní studenti v průběhu bakalářského nebo magisterského programu mohou složit profesní státní zkoušku a zapojit se v průběhu vysokoškolského studia do pracovního procesu jako plně kvalifikovaný specialista ve firmách, které se zabývají instalací systémů na bázi obnovitelných zdrojů. „Cvičný polygon představuje možnost, jak rozšířit teoretické znalosti studentů o praktické zkušenosti a lépe je připraví do praxe. Přiblížíme se tak výuce na profesních vysokých školách, které v ČR ještě nemají zákonnou úpravu,” řekl odborník z Ústavu elektrotechnologie FEKT Jiří Vaněk.

Autor: Archiv FEKT a archiv ČFA

Laboratoř disponuje fotovoltaickou střechou a fotovoltaickým polygonem, který umožňuje zapojování komponentů pro síťový i hybridní fotovoltaický střídač na propojovacím panelu. Obsahuje i ukázkové řešení odpojování stejnosměrného napětí fotovoltaických modulů, kdyby bylo potřeba systém uvést do bezpečného stavu – ať už z důvodu práce na zařízení, nebo kvůli bezpečnosti hasičů v případě požáru.



Podstatnou částí laboratoře je i polygon elektromobility, který je vybaven dobíjecí stanicí a konektorovacím propojovacím pracovištěm. Umožňuje tak navrhnout, zapojit a ověřit funkčnost navržené dobíjecí stanice a její komunikaci se softwarovou podporou.

„S teoretickou výukou fotovoltaiky máme v asociaci více než 12letou zkušenost, ale samotná teorie pro budování nových bezemisních zdrojů nestačí. Proto devátým rokem prostřednictvím státních zkoušek “Elektromontér fotovoltaických systémů” provádíme i praktickou část instalací. Výstavbu fotovoltaik s bateriovým úložištěm chápeme jako základ moderní decentralizované energetiky a naplňování české Státní energetické koncepce a rámcových cílů Evropské unie,” dodal ředitel ČFA Petr Maule.

Fotovoltaický polygon budou využívat primárně studenti předmětu Projektování fotovoltaických elektráren (XPC-PFV), který je nabízen jako volitelný všeobecný předmět studentům osmi bakalářských programů a sedmi magisterských programů Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Předmět si však mohou zapsat i studenti z ostatních fakult VUT.

Podstatnou částí laboratoře je i polygon elektromobility | Autor: Archiv FEKT a archiv ČFA


Publikováno: 06.09.2023 20:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d244912

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol