• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Brněnská Noc vědců přivítá návštěvníky po roce konečně i offline


Otevřené laboratoře, exponáty zaplněná muzea, cesty vesmírem v areálech hvězdáren – to vše a mnohem víc nabídne letošní Noc vědců v Brně, která kromě online přednášek, podcastů a experimentů opět přivítá návštěvníky i fyzicky v kampusech vysokých škol a dalších výzkumných institucí. Program odstartuje 24. září a tématem pro tento rok je čas ve všech podobách.

Vysoké učení technické v Brně zve fanoušky vědy například do Muzea výpočetní techniky na Fakultě informačních technologií, kde bude k vidění padesátka osobních počítačů z méně či více vzdálené minulosti. Ateliér herních médií Fakulty výtvarných umění poodhalí oponu vzniku studentských počítačových a deskových her a jejich vývoj v čase. Reakční dobu sportovců dokáží změřit technici z Centra sportovních aktivit VUT. V zážitkových expozicích se zájemci dozví, proč mentolka zkracuje reakční dobu a jak si doma postavit měřič únavy.

MUNI si pro letošní ročník připravila pouze online program. Ve dvanácti videích doplněných podcasty poznají diváci téma z různých pohledů, třeba jak je propojené právo a čas. Lékařská fakulta chce zase přiblížit čas jako fenomén lidského života. Zájemci se dozví, kdy začíná život, jak zásadní roli hraje čas na porodním sále a zda je možné určit přesný čas smrti. Stárnutí se věnuje jak Fakulta sportovních studií, která představí svůj výzkum prevence pádů seniorů, tak Fakulta sociálních studií nabídne sociologický pohled na anti-ageing,

Osobité pojetí abstraktního pojmu čas má také Mendelova univerzita v Brně. Děti i dospělí můžou pozorovat, jak se vyvíjí jednotlivé rostliny, hmyz, kuře ve vejci ale i celý les. Věnovat se vědci budou i vodě, krajině nebo výživě zvířat a jejich změnám v čase. Návštěvníci zjistí třeba i to, jak správně nakládat s odpady, nebo jak se staví krov, a to v průřezu od středověku až po současnost.

Online program Univerzity obrany přiblíží formou videí a podcastů roli času v různých sférách vojenské vědy. Na příkladu využití wargamingového simulátoru MASA SWORD se návštěvníci blíže seznámí s modelováním a simulací činnosti vojenských jednotek. Simulátory šetří nejen drahocenný čas při výuce a výcviku, ale také nemalé náklady. Dalším zařízením, které Univerzita obrany využívá, je letecký simulátor Katedry letectva Fakulty vojenských technologií. Ve světě výcviku pilotů je totiž každá vteřina rozhodující.

Do Technického muzea v Brně můžou zamířit všichni fanoušci hodin různých druhů. Muzeum nabídne jednu z nejrozsáhlejších sbírek hodinových mechanismů nejen značky PRIM sběratele Libora Hovorky. Zájemci uvidí první československé potápěčské hodinky, prototyp hodinek Spartak, hodiny do vojenské techniky, tanku, letadel a další. V prostorách muzea si pak můžou prohlédnout také mechanismy věžních hodinových strojů. Přednáška Tomáše Přibyla o kosmickém smetí zase upozorní na neekologickou lidskou stopu ve vesmíru.

Zábavní vědecký park VIDA! otevře při příležitosti Noci vědců své expozice zdarma. Návštěvníci si užijí science show Časograf, ve které zjistí, jakými způsoby můžeme měřit čas, a odhalí, jak funguje káča nebo nepokoj v hodinkách. Vidátoři ukážou, jak rozpohybovat kyvadlo, změřit délku kmitu nebo se společně s návštěvníky pokusí zastavit čas. Nejen děti si určitě užijí výrobu slunečních a přesýpacích hodin. Pro vstup je nutná registrace na webu Noci vědců.

O důležitosti každé vteřiny se budou moci přesvědčit návštěvníci Centra dopravního výzkumu. Vyzkouší si například eye tracker, který odhalí, jak důkladně se řidič věnuje řízení auta a kdy naopak upírá pozornost k ladění rádia nebo k telefonu. Alkobrýle zase navodí pocity po požití alkoholu, který za volantem výrazně mění schopnost člověka reagovat na nečekané události na silnici.

Kdo dorazí v pátek 24. září do parku u Hvězdárny a planetária Brno, může prožít cestu ze Země kolem Měsíce až na Mars. Pokud dovolí počasí, v parku na Kraví hoře vyroste desetimetrový model Země, tzv. Terralóna o průměru 10 metrů. V takovém měřítku by se Měsíc smrsknul na kouli o průměru 4 metry, kterou tentýž den fanoušci vesmíru najdou několik set metrů daleko, tedy přímo u budovy Hvězdárny a planetária Brno.

Další cestu vesmírem nabídne i Hvězdárna Ždánice. Martina Boháčová z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR se v přednášce zaměří na takzvané vesmírné rekordmany, tedy částice s extrémně vysokými energiemi, mnohonásobně vyššími, než jaké jsou schopny produkovat pozemské urychlovače. I po více než sto letech pozorování však zůstává mnoho nezodpovězených otázek.

Akademie věd České republiky otevře pro exkurzi například izotopovou laboratoř na Ústavu výzkumu globální změny – Czechglobe, komentovanou ukázkou zase odborníci přiblíží, jak se mění naše krajina v čase při pohledu z vesmíru. Kdo by si chtěl program užít raději online, může si vybrat například videoreportáž Ústavu geoniky dokumentující proměny Amatérské jeskyně v Moravském krasu.

O důležitosti včasného odhalení zdravotních problémů promluví ve videích a podcastech odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Ti se taky spolu s diváky zamyslí nad tím, jak dlouho trvá vývoj léku, kolik života člověk prospí a jak se takový spánek vůbec zkoumá.

V Eurocentru Brno pracovníci osvětlí, jak Evropská unie podporuje oblast vědy a výzkumu, nebo jak si v EU nechat patentovat svůj vlastní vynález. Centrum také představí aktuální kampaň Time to Move, která nabádá studenty a mladé lidi k výjezdu do zahraničí. Hry a kvízy pro děti na téma Čas v Evropské unii si připravila také síť Europe Direct, která poskytne v Technickém muzeu informace o studijních, pracovních a dobrovolnických příležitostech v zahraničí.

Publikováno: 17.09.2021 10:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d215292

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol