Detail předmětu

Inženýrské sítě

FAST-CP51Ak. rok: 2021/2022

Předmět se zabývá inženýrskými sítěmi obecně, zejména podzemními sítěmi. K obecné části patří základní pojmy, dělení sítí, kategorie a historie. Studenti budou seznámeni s normami a předpisy z dané problematiky, s prostorovou koordinací sítí a s navrhováním sdružených tras městských vedení technického vybavení. Dále bude probíráno navrhování trubních sítí (vodovody, stokové sítě, teplovody, parovody a plynovody) a kabelových vedení (elektroenergetická soustava, telekomunikační a datové sítě). Ze stavebního hlediska bude student seznámen s trubními materiály a základními stavebními postupy výstavby a sanace jednotlivých sítí, zejména v jejich podzemním uložení.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Ústav vodního hospodářství obcí (VHO)

Výsledky učení předmětu

Student zvládne základy návrhování a projektování inženýrských sítí a hlubší informace o funkci, navrhování a provozu plynovodních a teplovodních trubních sítích.

Prerekvizity

fyzika, základy hydrauliky a termodynamiky

Osnovy výuky

1. a 2. Úvod do problematiky sítí technického vybavení, historie vývoje, prostorová koordinace sítí technického vybavení.
3. a 4. Sdružené trasy městských vedení technického vybavení.
5. a 6. Vodovodní a kanalizační sítě.
7. a 8. Zákonitosti proudění plynů, tepelné sítě.
9. a 10. Zásobení plynem, plynovodní sítě.
11. a 12. Energetické a sdělovací sítě.
13. Výstavba a sanace trubních sítí.

Učební cíle

Student získá přehled o významu inženýrských sítí v současné společnosti, informace o systémech jednotlivých sítí, jejich prvcích a o vzájemné provázanosti sítí.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

BERÁNEK, Josef a kol.: Inženýrské sítě (stud. opora). Brno: VUT v Brně, FAST, 2005. (CS)

Doporučená literatura

Cihelka a kol.: Vytápění, větrání, klimatizace. SNTL, Praha, 1985. (CS)
Recknagel – Sprenger: Taschenbuch der Heizungs u. Klimatechnik. Mnichov, 1995. (DE)
Šrytr a kol.: Městské inženýrství. Academia, Praha, 1998. (CS)
Stein, Dietrich: Trenchless Technology for Installation of Cables and Pipelines. Verlag Stein & Partner, 2005. ISBN 3-00-014955-4. (EN)
ASCE American Society Of Civil Engineers: Belowground Pipeline Networks for Utility Cables. Reston: American Society Of Civil Engineers, 2009. ISBN-10: 0784410550. (EN)

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. a 2. Úvod do problematiky sítí technického vybavení, historie vývoje, prostorová koordinace sítí technického vybavení. 3. a 4. Sdružené trasy městských vedení technického vybavení. 5. a 6. Vodovodní a kanalizační sítě. 7. a 8. Zákonitosti proudění plynů, tepelné sítě. 9. a 10. Zásobení plynem, plynovodní sítě. 11. a 12. Energetické a sdělovací sítě. 13. Výstavba a sanace trubních sítí.

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. a 2. Koordinace sítí technického vybavení. 3. a 4. Optimalizace délky přípojek. 5. a 6. Návrh kanalizační přípojky. 7. a 8. Návrh kanalizační přípojky. 9. a 10. Seminární práce - prezentace. 11. Zápočet.