Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
Detail předmětu
FEKT-MPC-TSDAk. rok: 2021/2022
Předmět se věnuje principům, metodám a vlastnostem sdělovacích systémů. Zaměřuje se především na moderní digitální systémy a modulační metody. Studenti si však také prohloubí znalosti o analogových modulacích, jejich parametrech a metodách implementace. Získané teoretické znalosti z přednášek jsou prakticky ověřovány v rámci laboratorních cvičení měřením s pomocí speciálně navržených přípravků a dále v počítačových cvičeních na modelech sestavených v prostředí MATLAB-SIMULINK. V rámci cvičení odborného základu se studenti na praktických příkladech naučí počítat základní parametry potřebné pro návrh sdělovacích systémů.
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Literatura
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Jazyk výuky
Osnovy výuky
Přednášky:1. Signály ve sdělovacích systémech. Základní typy binárních signálů. Modulační a přenosová rychlost. Příklady se signály.2. Linkové kódy. Minimální potřebná šířka pásma přenosového kanálu. Obecné schéma digitálního sdělovacího systému. Technické prostředky pro přenos signálu.3. Působení šumu ve sdělovacích systémech. Model kanálu s aditivním bílým Gaussovým šumem. Pravděpodobnost chybného příjmu. Přizpůsobený filtr. Korelační přijímač.4. Modulace s harmonickou nosnou vlnou, analogové modulace AM , FM a PM.5. Základní klíčovací techniky (ASK, FSK, BPSK), obnova nosné při demodulaci BPSK, klíčování DPSK.6. Základní vlastnosti a parametry modulačních systémů. Modulace QPSK, O-QPSK, MSK, FFSK, GMSK a porovnání jejich spekter.7. Modulace π/4-DQPSK, 8PSK, MQAM, CAP. Číslicový kvadraturní demodulátor.8. Mezisymbolové přeslechy a tvarovací filtry. Ekvalizéry: adaptivní, DFE, Viterbiho. Přiklad ekvalizace rádiového kanálu. 9. Detektor přechodů, synchronizátor Early-late gate, skramblery, způsoby protichybového zabezpečení, prokládání: blokové, konvoluční. Modulace PAM, PWM, PPM.10. Číslicové vyjádření analogových signálů. Modulace PCM, kvantování, kompresní charakteristiky, DPCM, DM, SDM. Simulační modely impulzových modulací.11. Multiplexy FDM, TDM, CDM. Mnohonásobné přístupy FDMA, TDMA, ALOHA. Systémy s rozprostřeným spektrem. Ortogonální kmitočtový multiplex.12. Modulace v optoelektronice. Úzkopásmový šum a jeho matematický popis. Odstup signál-šum u AM a FM. Pravděpodobnost chybného příjmu u ASK, FSK, BPSK a DPSK.13. Množství informace, entropie, redundance, přenesená informace, kapacita kanálu, Shannon-Hartleyův teorém. Huffmanovo kódování, konvoluční kódování, mřížkově kódovaná modulace (TCM).
Laboratorní cvičení:1. Časové průběhy a spektra základních signálů2. Metody snižující pravděpodobnost chybného příjmu.3. Kódování dat pro přenos.4. Skrambler / deskrambler.5. Základní klíčovací techniky.6. Náhradní cvičení.
Cvičení odborného základu:1. Časové průběhy, spektra a výpočet základních parametrů datových signálů v základním pásmu.2. Příklady na výpočet parametrů AM signálů, odvození spektra AM, příklady demodulace součinovým demodulátorem.3. Příklady na výpočet parametrů FM a PM signálů, stereofonní multiplex.4. Ukázky a matematický popis digitálních modulací, parametry QAM.5. Výpočet parametrů PAM, PWM, dynamika A/D převodníku, kvantizační šum, přetížení kodéru DM, porovnání PCM a DPCM.6. Výpočet pravděpodobnosti chybného příjmu, příklady z teorie informace.
Cvičení na počítači:1. MATLAB, kodér HDB3, model přenosového kanálu s aditivním bílým normálním šumem.2. Přizpůsobený filtr a korelační přijímač.3. Základní klíčovací techniky (ASK, FSK, PSK).4. Princip kvadraturních modulací (QPSK, 16QAM).5. Impulzové modulace (DM, ADM, SDM, PCM).6. Techniky rozprostření spektra.
Cíl
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Přednáška
Vyučující / Lektor
Cvičení odborného základu
Cvičení na počítači
Laboratorní cvičení
eLearning