Přístupnostní navigace
E-přihláška
Vyhledávání Vyhledat Zavřít
V dnešní době nelze plynulé odlévání oceli řídit bez použití matematických modelů, počítačových simulací a pokročilých řídicích a optimalizačních metod. Navrhovaný dynamický model tuhnutí umožňuje simulace chladnutí a tuhnutí plynule litých ocelových bram a sochorů v reálném čase. Tento model může být také spojen s optimalizačními moduly pro efektivní a odpovídající řízení a regulaci lití a to zejména sekundárního chlazení.
Navrhovaný numerický model teplotního pole pro zařízení na plynulém lití poskytuje nestacionární 3D teplotní pole v předlitku pro odlévání bram nebo sochorů libovolného průřezu. Dynamický model iterativně řeší nestacionární přenos tepla a tuhnutí celého předlitku, jak postupně prochází sekundárním chlazením až po pálící stroj. Model je dostupný ve dvou verzích: online verze, která je obvykle integrována do řídicího systému ocelárny a běží v reálném čase, a off-line verze, kterou lze použít jako simulační nástroj.
Integrace modelu do řídicího systému oceláren umožňuje sledování parametrů lití, sběru dat a jejich dlouhodobou analýzu, parametrické studie, atd. Využití BrDSM lze rozšířit prostřednictvím spojení s:
doc. Ing. Jaroslav Katolický, Ph.D., proděkan pro VaV a rozvoj fakulty, duševní vlastnictví a doktorské studium, katolicky@fme.vutbr.cz, +420 541 14 3366
Odpovědnost: Mgr. Tereza Stodolová